Potřebujete peníze? Ručit za „fiat“ půjčku můžete bitcoinem

Futures kontrakty nejsou zdaleka posledním finančním výdobytkem kolem neznámější digitální měny bitcoin. I přesto, že se fanoušci kryptoměn k BTC a dalším obvykle uchylují, aby unikli systému spojenému s „fiat“ penězi, zcela bez nich to (zatím) prostě nejde. A proto vznikla i tato novinka. Některé startupy se rozhodly, že začnou poskytoval půjčky, za které dlužníci ručí právě vlastními bitcoiny.

V rámci kryptošílenství se napříč světovými médii objevily informace o jedincích, kteří prodali velkou většinu svého majetku, aby mohli nakoupit bitcoiny. Z čeho ale budou žít? Pokud nemají zaručený dostatečný příjem ve fiat penězích a nechtějí své BTC prodat, pomocnou rukavici jim nabízí startupy jako Salt Lending nebo Nebus, které se dle agentury Bloomberg rozhodly poskytovat půjčky ve fiatu, za něž pak jako protihodnotu dlužníci vystavují kolaterál v podobě svých kryptoměn.

Zatímco banky si tak od bitcoinu stále drží odstup, výše zmiňované startupy začaly půjčovat přímo, případně poskytují servis klientům, kteří si chtějí peníze vypůjčit od třetí strany. Podmínky těchto půjček jsou, na rozdíl od těch tradičních, velmi striktní. Na druhou stranu, vzhledem k tržní kapitalizaci světových digitálních měn jde rozhodně o oblast s velkým potenciálem.

Jaká je maximální volatilita, kterou jste ochotni přijmout?

Největším problémem u fiat půjček krytých kryptem je volatilita kolaterálu. To se z hlediska věřitele týká především situace, kdy jde cena „záruční“ digitální měny dolů. Proto mohou podmínky půjčky vypadat například následovně.

Člověk, který si chce vypůjčit 100 tisíc dolarů, musí jako jistinu poskytnout bitcoiny v hodnotě až 200 tisíc dolarů. K tomu je potřeba přičíst úroky v rozmezí od 12 do 20 procent, uvedl pro Bloomberg šéf firmy Salt Lending David Lechner, který už dotáhl do konce desítky těchto půjček. Samotné smlouvy mezi oběma stranami pak obvykle obsahují i klauzuli, která umožňuje při nadměrné volatilitě kryptoměny požadovat dodatečný kolaterál (obdoba maintenance call na burze), což znamená, že je potřeba ještě nějaké bitcoiny poslat dodatečně.

Tyto nevšední půjčky by mohly být atraktivní především pro těžaře, kteří nechtějí vytěžené krypto prodávat, ale musí nějak platit jak za spotřebovanou energii, tak i za udržování technologického vybavení, případně za jeho rozšiřování či vylepšování. 

„O takovou službu bych měl velký zájem,“ okomentoval novinku Roger Ver, přezdívaný „Bitcoin Jesus“, který je jedním z držitelů největšího počtu bitcoinů na světě. „Rozhodně bych na to svoje bitcoiny použil . Ještě jsem však nenašel firmu, která by takovou půjčku poskytovala,“ přiznal.

Bývalý ředitel AQR Capital Management Aaron Brown pak pro Bloomberg řekl, že deset procent lidí držících bitcoin by mohlo mít zájem ho použít právě jako kolaterál. „V sektoru půjček tedy vidím mezeru na trhu v hodnotě desítek miliard dolarů,“ dodal.

Největší rizika pro rok 2018? Nechybí bitcoin

A jak si tento business vede v reálu? Londýnský startup Nebeus začal koncem listopadu pomáhat třetím stranám, věřitelům, poskytovat půjčky s kolaterálem v podobě bitcoinu a etherea. Už během prvního dne firma zprostředkovala 100 obchodů. Do dneška pak zprostředkovala asi 1000 smluv, uvedl pro Bloomberg ředitel firmy Konstantin Zaripov. Firma Salt Lending zase plánuje v těchto obchodech (a v zajišťování jejich bezproblémového průběhu) pomáhat samotným bankám. V současnosti je firma v kontaktu hned s několika institucemi, s jednou z nich je dohoda dokonce již na spadnutí, a to do „několika týdnů“.

Newsletter