Sprcha, která šetří vodou. Nejen na Světový den vody

Naše sprcha umí ušetřit až 90 procent vody. Jedná se o systém, který díky recirkulaci dokáže ušetřit velké množství vody i energie. Serveru Roklen24 to řekl Roman Nedvěd, jednatel společnosti Agemon, která má výhradní zastoupení pro prodej sprch od švédských vývojářů z Orbital Systems. 

Jak vznikla myšlenka zastupovat společnost Orbital Systems?

Okolo vody se pohybuji celou svoji profesní kariéru. Zhruba před třemi roky jsem se dozvěděl o společnosti Orbital Systems, jejímž zakladatelem je Mehrdad Mahdjoubi, průmyslový designér ze Švédska, který byl zapojen do projektu Mars Mission mezi Johnsonovým vesmírným střediskem NASA a švédskou univerzitou Lund. To ho přivedlo k nápadu vytvořit inovativní recirkulační sprchovací systém s patentovanou technologií čištění vody. Tento systém mě zcela nadchl. Ihned jsem společnost kontaktoval a chtěl s nimi spolupracovat. Smlouvu o zastupování Orbital Systems jsme podepsali před půl rokem. Nyní jsme akorát otevřeli v Česku první showroom v Českých Budějovicích.

Jaký byl vývoj sprchy od Orbital Systems?

Mehrdad si dal za úkol v rámci spolupráce univerzity a NASA vymyslet řešení, jak šetřit vodou při vesmírné misi na Mars. Věděl, že současný způsob, jakým spotřebováváme vodu na Zemi, by nebyl ve vesmíru možný. Vymyslel proto pro astronauty systém sprchy recyklující již použitou vodu, a tím se její spotřeba radikálně snížila. Život ve vesmíru, který kdysi vypadal nemožně, je tak nyní uskutečnitelný. Mehrdadova vize se však rychle obrátila i na samotnou Zemi, kde rozšíření jeho technologie může mít nakonec ještě mnohem větší přínos. S nastupujícím celosvětovým nedostatkem vody a nutností zachovat její přírodní zdroje je vesmírná sprcha Orbital Systems vzácnou myšlenkou, jejíž čas právě přišel.

Tvrdíte, že vaše sprcha ušetří až 90 procent vody a 80 procent energie na ohřev teplé vody. Jak je to možné?

Princip je v zásadě jednoduchý. Když se sprchujete, tak velká část ohřáté vody se ani nestačí znečistit a už teče nenávratně do kanálu. Základní myšlenkou proto bylo oddělit znečištěnou vodu od té čisté. Znečištěnou pustit do kanálu, a tu čistou přes filtry dokonale vyčistit a použít znovu. Ve výsledku se také projevuje to, že se čistí již ohřátá voda. Tím pádem ji stačí jen mírně, zhruba o 5 °C, přihřát – tím šetříte i energii na ohřev. 

Máme už výsledky měření hotelů, kde se při sprše, která trvala 34 minut, uspořilo 94 procent vody. Při krátkodobém sprchování, které je typické pro ráno, se tolik vody neuspoří. Naopak provozy, kde se lidé dlouho sprchují, například po fyzickém výkonu, mohou úsporu 90 procent i přesáhnout.

Jak funguje filtrace vody a cirkulační systém?

Sprcha má několik sad tzv. smart senzorů. Ty analyzují vodu dvacetkrát za sekundu a odstraňují špinavou a ponechávají v systému tu „čistou“. Z této vody jsou neutralizovány bakterie a odstraněny nežádoucí částice pomocí dvou různých technologií čištění. Vyčištěná voda se recirkuluje zpět nahoru až do sprchové hlavice. Zajímavé je, že voda, která se vrací do systému, je kvůli důmyslnému systému podle výsledků ještě čistší než voda z vodovodního řadu. Celý systém je také navrhnut v dnešním standardu „Internet of things (IoT)“. To znamená, že údaje o úspoře a spotřebě v reálném čase jsou shromažďovány a jsou k dispozici v cloudu. Ihned po sprchování tak můžete nahlédnout do vašeho rozhraní v počítači, kde ihned vidíte, kolik jste uspořili oproti konvenčnímu sprchování. 

Všechny součástky, které sprcha potřebuje, musejí být nákladné. Jak se to projevuje v končené ceně sprchy?

Je jasné, že sprcha není levná. Přesto si troufám tvrdit, že to není nedosažitelný luxus pro vrchní procento obyvatel. Ve Švédsku se sprchy od Orbital Systems montují už i do rodinných domů. To je dáno především tím, že seveřani hodně dbají na úsporná řešení a nebojí se připlatit, protože chtějí žít ekologicky. Pro náš trh se bude cena pohybovat v rozmezí  90 – 100 tisíc korun.

Pokud se tedy budeme bavit o instalaci takové sprchy do rodinného domu, jaká je potom návratnost takové investice?

Máme spočítáno, že návratnost investice v rodinném domě je zhruba pět let. Ve výpočtech jsme přitom počítali čtyřčlennou rodinu, která má v domě jednu koupelnu a jejíž každý člen se sprchuje v průměru jedenkrát denně sedm minut. My ale primárně necílíme prodej na rodinné domy. Investice sto tisíc do sprchy může být pro Čechy ještě relativně hodně. Naším hlavním cílem jsou proto podnikatelé, kteří mají takzvané mokré provozy – bazény, sportovní centra, hotely, nebo lázně, ale třeba i komerční developerské projekty, univerzitní objekty, ubytovny, internáty, sociální zařízení zaměstnanců podniků apod.

Máte spočítáno, kolik se ušetří v těchto provozech?

Je těžké říci konkrétní číslo. Mokré provozy mají mnoho odlišností. Záleží na mnoha faktorech – úsporná energetická opatření, frekvence používání, počet sprch, délka sprchování a mnoho dalšího. Obecně ale můžu říci, že v těchto provozech je návratnost od 1,5 roku do tří let. I když se Češi výrazně uskromnili a vodou plýtvají daleko méně než po revoluci, je zde pořád prostor ušetřit obrovské množství vody.

Chcete dodávat sprchy pouze pro tuzemský trh, nebo se chystáte expandovat ještě za hranice?

V současné době zastupujeme společnost Orbital Systems i na Slovensku, kde v Bratislavě připravujeme nový showroom. Dále připravujeme prodej v Německu, Itálii, Rakousku, Maďarsku a Polsku. Vyvíjíme i aktivity pro získání dalších nových trhů v Evropě. Věříme, že celá Evropa bude chtít šetřit čistou vodu a pokračovat v udržitelném rozvoji.

Roman Nedvěd je od začátku svého podnikání v roce 1993 fascinován novými technologiemi. Proto je dnes majitelem několika společností zaměřených na inovativní materiály a moderní trendy ve stavebnictví. Jeho dosavadní práce je vždy nějak propojena s vodou. Ve svém volném čase se dokonce věnuje jako terapeut praktikování speciálních vodních terapií, které pomáhají mnoha potřebným lidem.

Newsletter