Strach a volatilita. Jak moc bude zlato zářit na nervózních trzích?

Nervozita na světovém finančním trhu o sobě dala v posledních dnech vědět, stejně jako nejistota kolem globálního ekonomického růstu. V takových časech se část trhu obvykle začíná zaměřovat na bezpečná aktiva, jako je například zlato. Jak se bude žlutý kov vyvíjet v krátkém a dlouhém období? Americká banka Goldman Sachs vidí jasný růst v letošním roce, ekonom Dan Steinbock pak sází na ještě delší časový úsek.

Když se trhy trápí, zlato začíná růst. Tak by se zjednodušeně dala popsat strategie části investičního publika. Zlato se v současné době nachází nad úrovní 1290 dolarů za trojskou unci, což je oproti jeho maximu o zhruba 30 procent níže. Nejvyšší hodnoty dosáhl kov v roce 2011, kdy vrcholila – stejně jako dnes – krize schválení navýšení dluhového stropu vlády USA. Tehdy zlato dosáhlo na své maximum 1898 dolarů za unci.

V minulém roce přispělo k neposílení zlata například utahování měnové politiky ze strany americké centrální banky. Pravdou je, že tento pro žlutý kov negativní faktor zřejmě jen tak neodezní. Byť sázky finančního trhu letos již nevidí žádná další kola navyšování amerických sazeb, prognóza Fedu pracuje s celkem dvěma hiky, jejichž načasování, jak se zdá, bude záležet především na datech přicházejících z největší ekonomiky světa.

Ohledně vztahu zlata a vyšších sazeb je potřeba si uvědomit jednu věc. Aktuálně se nenacházíme ve standardním prostředí, u kterého by zvyšování úroků automaticky znamenalo pokles ceny zlata, upozorňuje ekonom a zakladatel Difference Group Dan Steinbock. Pokračování, byť ve srovnání s loňským rokem pomalejší, v úrokovém cyklu totiž může potenciálně způsobit destabilizaci americké ekonomiky. Pokud by se tak stalo, zvyšující se úroveň nejistoty a volatility na trzích by podpořila růst zlata zejména v dlouhém období, je přesvědčen Steinbock.

Zlato bylo v útlumu od roku 2015, a to zejména vinou událostí v USA a měnové politiky Fedu. Mírný obrat začal během minulého roku, kdy byla zažehnuta doposud trvající nervozita ohledně obchodních sporů Spojených států se zbytkem světa, především pak s Čínou. Ostatně nejen to se projevilo i na zvýšené volatilitě akciových trhů – například index Dow Jones je o cca 13 procent níže, než byl jeho rekord z října 2018.

Krátkodobý výhled

Steinbock se domnívá, že existují tři důvody, proč bude zlato růst. Zaprvé jde o již zmíněný nárůst volatility trhů a celkové nejistoty.  Zadruhé, když solidní aktivum, jako je zlato, ztratí za pět let, konkr. mezi lety 2011 a 2016, třetinu své hodnoty, je z hlediska nákladové efektivnosti zajímavější – pro investory je teď atraktivní průměrný výnos žlutého kovu. A zatřetí je tu dolar. V minulosti posilující americká měna jdoucí ruku v ruce s hiky úrokových sazeb způsobila ztráty zlata. Avšak od stabilizace dolaru na počátku loňského léta toto propojení moc nefunguje, upozorňuje Steinbock.

Posledním faktorem, který v krátkém období významně ovlivňuje růst zlata, jsou reálné úrokové sazby. Pokud se ty zvyšují, brzdí tím zlato v růstu. Jestliže však například desetileté výnosy amerických dluhopisů dosáhly svého maxima, sazby by nemusely pro zlato představovat natolik silnou překážku v růstu.

Na výhled ceny zlata se zaměřila i americká banka Goldman Sachs. Její predikce ceny pro nadcházející období tří, šesti a dvanácti měsíců dosahuje 1325, 1375 a 1425 dolarů za unci. To je znatelný posun od předchozího odhadu, který byl ve všech třech časových rámcích o 75 dolarů nižší.

„Jak jsme se domnívali, vývoj ceny zlata již není příliš ovlivněn americkými reálnými úrokovými sazbami. Při ‚dozrávání‘ úrokového cyklu negativní korelace mezi sazbami a zlatem oslabuje, nebo dokonce otáčí,“ uvedl ekonom z Goldman Sachs Jeff Currie na téma vývoje žlutého kovu.

Dlouhodobý výhled

Podle Steinbocka to již nebudou Spojené státy, které budou v příštích měsících udávat hlavní směr globálního ekonomického růstu. Stagnace vyspělých ekonomik by se měla postupně rozšiřovat, čemuž nezabrání ani u některých z nich stále agresivní monetární politika, včetně skupování vybraných aktiv či super nízkých úrokových sazeb. I to je jedním z důvodů, proč některé rozvojové země přemýšlejí o spárování zlata s košem měn, aby se vyvarovaly až přílišnému vystavení rizika na energetickém a komoditním trhu, jehož aktiva jsou obchodovány v dolarech.

Dalším důvodem jsou změny ve zlatých rezervách bank. Přestože Německo a Spojené státy stále vlastní většinu z nich, rozvojové ekonomiky jako Čína a Rusko své rezervy ztrojnásobily, respektive zečtyřnásobily. To vše hovoří v dlouhém období pro další posílení ceny zlata, uzavírá Steinbock.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter