Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Další jestřábí indicie z ČNB. Je únorový „hike“ jistější?

Další hlas z nejpovolanějších naznačil, že 1. února půjdou sazby v Česku nahoru. Tentokrát to byl člen bankovní rady České národní banky Marek Mora. Ten v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že další jedno či více zvýšení sazeb pak může následovat během letošního roku. 

Koruna byla včera vůči euru téměř bez pohybu, obchodovala se v úzkém pásmu poblíž úrovně 25,40 EURCZK. Nedařilo se americkému dolaru, koruna dál posilovala a vůči americké měně je nejsilnější od léta 2014. Dnes ráno je kurz na 25,41 EURCZK a 20,62 USDCZK.

Průměrný nominální kurz EURCZK by dnes měl být v intervalu mezi 25,351 a 25,444, USDCZK pak v intervalu mezi 20,603 a 20,836*.

Do hry se pomalu dostanou centrální bankéři z Evropské centrální banky. Bankovní rada České národní banky se naopak pomalu ponoří do ticha. 

Včera ale promluvil Marek Mora. „Ve včerejším rozhovoru pro agenturu Reuters řekl člen bankovní rady ČNB Marek Mora, že vidí zvýšení sazeb o 25 bazických bodů na únorovém zasedání jako jistější. Vedle toho čeká dvě zvýšení během letošního roku s tím, že jich nakonec může být více, pokud by makro data překvapovala pozitivním směrem. Celkově se tak výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že ČNB v únoru zvýší sazby,“ uvedl Jiří Polanský z České spořitelny. 

Dnes se konečně dočkáme čísla z tuzemské ekonomiky. Český statistický úřad v 9:00 zveřejní konjunkturální průzkum. Důvěra v tuzemskou ekonomiku by dle Jany Steckerové z Komerční banky měla zůstat vysoká. V prosinci se tento ukazatel vyšplhal na nejvyšší úroveň od roku 2008. 

Rušno dnes bude také na domácí politické scéně. Prezident Miloš Zeman přijme před polednem na Pražském hradě demisi kabinetu Andreje Babiše (ANO). Zároveň ho plánuje pověřit jednáním o sestavení nové vlády. Koruna je vůči takovým událostem imunní.

Dolaru se dál nedaří a oslabuje, dolarový index je nejníže od prosince 2014. Dnes ráno je kurz na 1,2312 EURUSD a euru se tak pohybuje blízko tříletých maxim. Dnes by se měl držet v intervalu mezi 1,220 a 1,232*.

Společnou evropskou měnu včera podpořila dobrá čísla z eurozóny. Spotřebitelská důvěra rostla v lednu víc, než se čekalo. „Klíčová implikace včerejších dat je to, že předstihové indikátory potvrzují příznivý vývoj, což se během následujících několika měsíců bude projevovat v makro datech – domácí poptávce, maloobchodním tržbám apod.,“ dodal Polanský. 

Steckerová doplnila, že euro si zisky začalo připisovat až v odpoledních hodinách, kdy bylo oznámeno, že prezident Donald Trump schválil vysoká cla na dovoz solárních panelů a velkých praček. Obavy z obchodní politiky Spojených států tak poslaly dolar na nejslabší úroveň za poslední tři roky, dodala. Dolar si pohoršil také vůči japonskému jenu, dostal se na čtyřměsíční minimum. 

Dnes budou zveřejněn indexy nákupních manažerů v Německu. Na druhé straně oceánu pak index nákupních manažerů z průmyslu, prodeje existujících domů a nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter