Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Draghi euru k ziskům nepomohl. Koruna je v „karanténě“

Týden v režii centrálních bankéřů končí a před Vánoci je tak poslední hlavní událostí měnověpolitické zasedání bankovní rady Českého národní banky, jehož se zúčastní všech sedm členů rady. Ti mají od včerejška naordinovánu „mediální karanténu“. Letošní poslední zasedání Evropské centrální banky (ECB)  nepřineslo žádné překvapení. Sazby i program kvantitativního uvolňování zůstaly beze změny. Euro v reakci oslabovalo, dnes ráno je kurz na 1,1787 EURUSD.

Klíčovým sdělením tiskové konference šéfa ECB Maria Draghiho bylo, že banka registruje silné tempo ekonomické expanze. To se projevilo ve výrazném zlepšení výhledu. Celkově jsou tak evropští centrální bankéři čím dál tím více přesvědčeni, že inflace bude ve střednědobém rámci postupně konvergovat k vytyčenému cíli. 

Celkově tak Draghiho rétorika vyzněla jasně holubičím tónem, který byl doplněn o notnou dávku optimismu jak z hlediska vývoje evropské ekonomiky, tak i inflace.

Na dolar má také vliv vyjednávání o daňové reformě. Další dva republikánští senátoři včera uvedli, že budou pro chtít změny v navrhovaném materiálu a jeho přepracování. Prezident Donald Trump to s prosazením reformy nemá lehké, i když ke schválení reformy v Senátu stačí prostá většina ze stovky senátorů. Republikánů je 52, demokraté reformu nepodpoří.

Z americké ekonomiky se dnes odpoledne dozvíme, jak se v listopadu dařilo průmyslu. Proti říjnu by tempo růstu mělo zpomalit na o 0,3 procenta z 1,3 procenta. 

Koruna vůči euru včera oslabovala k úrovni 25,70 EURCZK, na níž je i dnes ráno. Vůči dolaru zaznamenala výraznější ztráty, oslabila zhruba o deset haléřů. Aktuálně se obchoduje na 21,80 USDCZK. Dnešek je bez domácích událostí. 

Podle ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka koruna včera nebyla schopna profitovat z mnohem lepšího než očekávaného výsledku říjnového běžného účtu platební bilance. „Zveřejněné ekonomické ukazatele byly v souladu s listopadovou prognózou ČNB, která již letos na další zvýšení úrokových sazeb neukazuje,“ poznamenal Vejmělek, který dodal, že právě slabší koruna může být důvodem, proč by se nakonec hlasy pro vyšší sazby najít mohly.

Běžný účet platební bilance vykázal v říjnu vykázal přebytek ve výši 14,9 miliardy korun, když trh čekal 3,2 miliardy korun. „Přebytek běžného účtu byl způsoben primárně vlivem pozitivní bilance zahraničního obchodu a odezněním sezónního odlivu dividend do zahraničí. Výrazně se také do výsledku pozitivně promítlo čerpání evropských fondů. Solidní výsledek zahraničního obchodu se projevil na bilanci zboží a služeb, která v říjnu vykázala přebytek téměř 31 miliard Kč,“ uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský.

Dodal, že od začátku letošního roku dosáhl běžný účet přebytku 66,2 miliardy korun, tedy o 13,2 miliardy méně než za stejné období loňského roku. V posledních dvou měsících roku by příznivý vývoj zahraničního obchodu měl vést ke zlepšení běžného účtu.

Newsletter