Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Výrobky Simple Hardware: Revoluční, praktické a mají i svého ducha

V Simple Hardware se snažíme dělat výrobky, které jsou nejen technologicky revoluční a praktické, ale mají i svého ducha. Pracujeme na systému včasného hlášení zemětřesné vlny v Mexiku, na systému detekce vibrace při masových sesuvech půdy v Malajsii. V JAR jde zase o detekci vibrace zavlažovacího potrubí při průtoku vody, či tlačítko pro lokalizaci vozidla a přivolání pomoci na safari. Serveru Roklen24 to řekl CEO Simple Hardware Pavel Sodomka.

Simple Hardware vyrábí malá zařízení, která mají více jak 50 využití a fungují na síti Sigfox. Můžete krátce popsat, jak tato síť funguje?

Sigfox je specializovaná fyzická mobilní síť fungující v 55 zemích světa. Nepřenáší video nebo hlas, ale velmi malé zprávy, které ale pro Internet věcí (IoT) zcela stačí. Oproti klasické GSM síti má velkou výhodu v ceně, snadnosti zpracování dat, bezpečnosti, pokrytí a velké výdrži baterie. V České republice jsme vybudovali 300 základnových stanic ve spolupráci s T-Mobile.

Jak dlouho jste vyvíjeli hardware?

Některé produkty jsou již třetí verzí. Záleží na složitosti, ale obecně se dá říct, že vývoj pro skutečně  masovou výrobu trvá šest až devět měsíců.

Můžete popsat vaše hlavní výrobky, co všechno umí?

Nyní máme už 55 způsobů užití a marketujeme spíš ty než samotný hardware. Máme nyní platformu, jak hardwarovou tak softwarovou, která nám umožňuje bleskově osadit a dodat sensory, které jsou potřeba. Hlavními oblastmi užití je bezpečnost, předcházení škodám při vytopení, sledování zásilek, palet, sledování teplot, nárazů a orientace při přepravě, úspory energii a facility management.

Pracujeme ale i na systému včasného hlášení zemětřesné vlny v Mexiku a na systému detekce vibrace při masových sesuvech půdy v Malajsii. V JAR jde zase o detekci vibrace zavlažovacího potrubí při průtoku vody, či tlačítko pro lokalizaci vozidla a přivolání pomoci na safari.

Všechny případy užití najdete na našich stránkách, ale inovativní zákazníci přicházejí každý týden s novými nápady.

V čem je přidaná hodnota vašich produktů?

Pyšníme se dotahováním detailů. Máme nejmenší zařízení s nejnižší cenou, které vydrží na bateriích deset let a je vodotěsné. Díky skvěle definovanému firmware jsme schopni dálkově měnit funkce zařízení a “programovat” tak aby se uzpůsobilo přesně zákazníkovi.

Kolik zaměstnanců má aktuálně Simple Hardware? Plánujete rozšíření týmu?

Máme nyní skvělý kolektiv osmi lidí. Potřebujeme posílit o další lidi obchodní tým a tým podpory, abychom udrželi a ještě zlepšili zákaznický servis.

Kolik máte nyní zákazníků a v kolika zemích jsou produkty Simple Hardware aktuálně k dostání?

K dostání jsou nyní v 55 zemích světa. Prodáváme nejen pomocí Sigfox operátorů a distributorů, ale i přes náš e-shop. V užití přímého distribučního kanálu vidíme i naši výhodu. V současné době máme zákazníky v 30 zemích světa.

Plánujete vstoupit na nové trhy? Kde vidíte největší potenciál a proč?

Máme velmi dobré vazby ve Švýcarsku, Německu, Japonsku a JAR. V příštím roce chceme více pracovat na USA. Velký potenciál vidíme i v Mexiku a  Malajsii.

Sledujete konkurenci? Především levnější výrobky z asijských zemí? Ale i konkurenční české firmy?

Odlišujeme se kombinací hardware a software a stupněm inovace. S některými českými firmami ale i intenzivně  spolupracujeme, protože naším záměrem není pokrýt veškeré možnosti Internetu věcí (IoT). A můžeme se s nimi ve vývoji a v sortimentu výhodně doplňovat.

Jaké máte cíle pro rok 2019 a jaké jsou dlouhodobé cíle?

Cíle pro rok 2019 máme ve třech oblastech. Budeme posilovat obchodní tým a tým podpory, budeme uvádět na trh levné měření teploty, CO2 a CO a budeme dále automatizovat a zlevňovat výrobu. V dlouhodobém horizontu pracujeme na A kole financování pro založení zahraničních poboček a implementaci našeho HW přímo při výrobě palet, kontejnerů, hasících přístrojů, dveří, obojků pro psy apod.

Jaký vývoj lze podle Vás očekávat v „Internetu věcí“ (IoT) v následujících letech?

To je jako se ptát, kam se bude ubírat velký Internet 🙂 Uvidíme, podle mě mnoho chytrých, autonomních zařízení jejichž velikost se bude dále zmenšovat. Zároveň bude na cloudové úrovni stále lehčí tyto zařízení mezi sebou propojovat. Nevěřím příliš na rozvoj proprietárních gatewayí v domácnostech. Velkou výzvou je ekologie, zvláště u zařízení s omezenou životností. I my pracujeme na projektech, jak snížit množství plastů a nahradit baterie tzv. energy harvestingem (jako známe například u samonatahovacích hodinek).

Jaký je vlastně trh Internetu věcí (IoT) v Česku?

Nemyslím si, že se příliš liší od ostatních západních zemí. Máme tady spoustu šikovných lidí v oboru elektronika a schopných programátorů. Tím se můžeme odlišovat od asijské konkurence. IoT vyžaduje, aby zařízení nebyla hloupá, ale měla svoji inteligenci podobně jako mají lidské smysly.

Proč jste se rozhodli pro kampaň na Fundliftu?

Přišlo nám to jako zajímavý a rychlý mezistupeň mezi seed financováním a kolem A financování. Prodáváme v režimu B2B popř. B2B2C, takže Indiegogo nebo Kickstarter se nedal použít..

Na co budou využity prostředky, které chcete získat přes investiční platformu Fundlift?

Primárně na rozšíření obchodního týmu a profinancování výroby.

Na závěr bych si dovolil položit několik otázek na odlehčení. Jaký byl Váš první počítač?

Sinclair ZX-81 a k tomu jsem byl hrdým majitelem 16K RAM modulu.

Je zajímavé, že náš současný SimplePack je postavený na osmibitovém procesoru a naprogramovaný kvůli efektivitě, spotřebě a spolehlivosti v assembleru. Příští rok ale i tam přecházíme na 32-bitový ARM procesor.

Jak vzpomínáte na počátky internetu. Pamatujete si, na odeslání prvního e-mailu? A na dobu, kdy jste spouštěl Atlas.cz?

První e-maily jsme odesílali ještě přes terminály v roce 1991. A pak Pegasus mail 🙂 Je neuvěřitelné, že se stále vyvíjí a existuje…

Atlas.cz byla velká jízda. Podobně jako s IoT je to časování. Kdybychom byli o tři měsíce dřív, byli bychom na trhu před Seznamem, kdyby o rok později, nemělo by to smysl pouštět. Vzpomínám hlavně na skvělou partu lidí.

Vybavíte si, kdy poprvé jste slyšel termín „Internet of Things“?

Četl jsem v letadle článek v časopisu Wired. Vůbec jsem tomu nerozuměl. Až s příchodem LPWAN sítí, které jsou pro IoT určeny, dává Internet of Things celosvětově smysl.

Ovládáte šest jazyků. Jako vystudovaný právník také latinu. Pomáhá Vám znalost „mrtvého jazyka“ v podnikání?

Práva jsem nedokončil a latinu jsem měl jen dva roky na gymnáziu. Ale je pravda, že stále osciluji mezi humanitními vědami, uměním a technologií. A ve firmě se stále snažíme dělat výrobky, které jsou nejen technologicky revoluční a praktické, ale mají i svého ducha.

Pavel Sodomka vystudoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze a Vysokou školu ekonomickou v Praze. Svůj kariérní život započal otevřením prvního webového serveru v ČR. Zkušenosti sbíral také v Microsoftu, kde se učil marketingu. Od roku 1999, po dobu pěti let, pracoval na vývoji a založení serveru Atlas.cz, který později prodal americkému fondu Warburg Pincus. Od roku 2014 působil ve společnosti SimpleCell Europe s.r.o., kde začal budovat síť Sigfox v České republice a na Slovensku. V roce 2017 se rozhodl od této společnosti odkoupit dceřinou společnost zabývající se vývojem hardwaru pro IoT technologie – dnešní Simple Hardware s.r.o. 

 

Newsletter