Co pohání gamblery v kasinech? Tma a spánkový deficit

I když čas objektivně plyne stále stejnou rychlostí, subjektivně se nám některá hodina může zdát doslova nekonečná, zatímco jindy hodiny běží rychleji, než bychom si přáli. To obvykle záleží na tom, jak moc nás činnost, kterou právě provádíme, baví, anebo nudí. Tím lze vysvětlit, proč lidé často stráví příliš mnoho času tam, kde vědí, že by jej trávit neměli – například v kasinu.

Než bude ovšem všechna vina svalena na „gamblery“, je třeba si položit otázku, zda jste někdy v podobném podniku viděli hodiny. Jak vysvětluje ekonom Jayanta Sarkar ve svém příspěvku na serveru The Conversation, jde o takovou malou lest majitelů kasin, jak přimět hráče více hrát a méně kontrolovat čas, a tedy k delšímu pobytu.

To ovšem není jediná lest na hazardní hráče; v kasinech standardně nenajdete také okna. A nedávná studie Univerzity v Sydney a Univerzity v New Yorku odpovídá na otázku proč. Již dříve se ukázalo, že světlo a teplo ovlivňuje naše nálady a vnímání. To, že slunečné počasí v nás probouzí optimismus, indikují například závěry studie, která detekovala významnou pozitivní korelaci mezi teplotou v New Yorku a výnosy akciového indexu Dow Jones Industrial Average.

Článek, který byl publikován v odborném časopise PLOS One, však dokládá, že intenzita slunečního záření je v jistém vztahu s ochotou podstupovat finanční riziko. Paul W. Glimcher a Agnieszka Tymula prováděli výzkum v několika dnech s různou úrovní slunečního jasu, přičemž dobrovolníky vždy požádali, aby si vybrali mezi „jistými“ 5 dolary a hrou s „nejistou“ výhrou 20 dolarů.

 

Přitom se ukázalo, že ve slunečnějších dnech lidé spíše preferují jistou volbu před rizikem. „Zjistili jsme, že intenzita světelného záření ovlivňuje postoje lidí k riziku. Ve dnech s vyššími úrovněmi jasu byli lidé s větší pravděpodobností odvrácení od rizika,“ shrnula výsledky pro server ABC News Agnieszka Tymula, spoluautorka výzkumu. Naopak v temnějších dnech tomu bylo opačně; „takže když bylo méně světla, lidé byli ochotnější riskovat,“ dodala neuroekonomka z Univerzity v Sydney. Lze přitom také očekávat, že sluneční jas v tomto smyslu ovlivňuje také investory na finančních trzích.

„Pokud by toto zjištění bylo podpořeno podobnými studiemi, mohlo by to naznačovat, že například při vydávání licencí kasinům by mohlo být požadováno, aby byl prostor dostatečně osvětlen,“ navrhuje v souvislosti s výsledky studie Shane Oliver, hlavní ekonom společnosti AMP Capital.

V tom případě by se také mělo něco dělat s otevírací dobou kasin, kde bývá nejvíce živo zejména v noci. Jiná neurovědecká studie totiž dokládá, že k vyšší tendenci riskovat vede také spánková deprivace. Z toho také plyne, že u lidí, kteří mají problémy se spánkem, existuje vetší riziko, že podlehnou gamblerství.

Na výšce záleží. Mrakodrapy a rizikové chování finančníků

Newsletter