Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Taxi v oblacích. Americký startup už má funkční model

Zakladatel startupu Joby Aviation snil roky o tom, že sestaví funkční létající taxi. Ve vší diskrétnosti a s řadou bezpečnostních opatření se mu to na zapadlém soukromém letišti v údolí severní Kalifornie nakonec povedlo. Ba co víc, jeho vrtulníkové taxi získalo dalších 100 milionů dolarů na vývoj. Rodí se tak na střeženém letišti budoucnost městské dopravy?

JoeBen Bevirt je zakladatelem startupu, který se devět let snaží o navržení a zprovoznění zcela nového typu krátkovzdálenostní dopravy. Prototyp létajícího taxi nese jméno Rachel a při jeho zkušebním letu před reportéry Bloomberg šlo prý vše naprosto hladce. Vertikální vzlet a patnáctiminutový let poháněný elektrickými motory a sofistikovaným softwarem připomínal podle jejich slov křížence mezi dronem a malým letadlem. Létající taxi navíc nedělá téměř žádný hluk a letí dvakrát rychleji než běžná helikoptéra.

Bevirt tvrdí, že jednoho dne budou tisíce těchto taxi létat nad velkoměsty, zatímco dopravní prostředky dnešního typu se budou pohybovat stále po zemi. K této představě by mohl přispět i fakt, že Bevirtův startup získal v dalším investičním kole dodatečných 100 milionů dolarů. Investory jsou giganti jako Toyota AI Ventures, Intel Capital a Capricorn Investment Group, který již investoval i do Muskovy Tesly.

Průmyslová revoluce 4.0. Budoucnost, nebo mediální šílenství?

„V dnešní době existuje hodně snílků. U mnohých z nich jsme prozkoumali potenciál, ale JoeBen Bevirt trefil pro splnění svého snu ten nejlepší možný čas,“ uvedl pro Bloomberg investor z JetBlue Bonny Simi.

Díky pokroku technologie v elektrických motorech, bateriích, softwaru a dalších komponentů se výzkum létajících aut objevil v portfoliu mnoha výzkumných center velkých firem. A pokrok je na většině front ještě rychlejší, než tomu bylo před pár lety. „Myslím si, že do deseti let bude fungovat doprava létajících taxi,“ řekl šéf Uberu Dara Khosrowshahi koncem ledna na konferenci v Mnichově. Uber je právě jednou z firem, které intenzivně pracují na výzkumu tohoto typu taxi. Jejich model se má nazývat Uber Elevate.

Zakladatel startupu Joby Aviation zkonstruuje stroj, který udrží čtyři pasažéry a pilota. Měl by být schopen letět až 150 mil na jedno nabití, a to v nadmořské výšce, která by nevyžadovala vyrovnání tlaku jako u dopravního letadla. „Dalším z cílů je, aby bylo létající taxi při vzletu nebo přistání stokrát tišší než běžná helikoptéra a téměř bez zvuku při přeletu,“ uvedl Paul Sciarra z Joby Aviation.

Bill Gates jako věštec. Deset předpovědí z roku 1999, které se vyplnily

Bevirt před více než deseti lety vydělal peníze na výrobě příslušenství ke kamerám. Své zdroje pak investoval právě do leteckého startupu. Před pár lety bylo v jeho firmě zaměstnáno 35 lidí, dnes už jich je 120. Většina z nich pracuje na letišti v Santa Cruz. Techničtí inženýři pak sestavují každý komponent vrtulníku včetně softwaru.

Joby Aviation má v plánu masově vyrábět létající taxi pro sdílenou službu, kterou bude samo provozovat. Služba by měla konkurovat Lyftu a Uberu a jejím cílem je plně automatizované létající taxi. O zavedení služby v blízké době ale už Bevirt tak optimistický není. Důvodem jsou zejména státní úřady, které musí firma přesvědčit o bezpečnosti svého nápadu.

Newsletter