Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Dolar se „zotavuje“. Co se stane po Fed Minutes?

Dolaru se v posledních dnech daří. Dolarový index, jenž vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, během včerejška rostl o desetinu procenta na 89,805 bodu a odpoutal se tak od tříletého minima 88,251 bodu, kde byl v pátek. Hlavní událostí dnešního dne bude zápis z lednového zasedání americké centrální banky Fed, především komentáře k inflaci. 

Měnový výbor Federálního rezervního systému (FOMC) koncem ledna rozhodl, že ponechá úrokové sazby beze změny v pásmu 1,25-1,5 procenta a trh tento krok očekával. Co však bylo lehce nečekané, byla rétorika naznačující mnohem agresivnější inflační očekávání.

„Očekáváme, že se inflace během příštích 12 měsíců posune směrem vzhůru a následně se ve střednědobém období stabilizuje kolem dvouprocentního inflačního cíle. Krátkodobá rizika prognózy jsou zhruba vyrovnána. FOMC bude vývoj inflace dále pečlivě monitorovat,“ uvedla 31. ledna americká centrální banka.

Index spotřebitelských cen v USA v lednu meziročně rostl o 2,1 procenta, trh čekal růst jen o 1,9 procenta. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,5 procenta po růstu o 0,2 procenta v prosinci. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, meziročně rostla o 1,8 procenta, což bylo nad očekáváním trhu 1,7 procenta. Inflace v USA se podle nejnovějších čísel přibližuje ke svému cíli. Ukazatel PCE, který představuje preferovanou výšku inflace ze strany Fedu, se pohybuje na úrovni dvou procent. 

„Obavy z rostoucí inflace a tím pádem i rychlejšího utahování měnových podmínek byly důvodem k nedávné vlně výprodejů na amerických trzích. Investoři se obávali, že by Fed mohl v letošním roce zvýšit sazby celkem čtyřikrát, zatímco medián Fedu počítá pouze s trojím zvýšením,“ uvedla Jana Steckerová z Komerční banky. Dodala, že vyšší důvěra členů FOMC, že dvouprocentního inflačního cíle bude dosaženo, by mohla být pro trh signálem, že zpřísňování měnových podmínek bude nakonec ještě rychlejší, než s čím trh počítá. Kromě inflačního výhledu bude zřejmě lépe hodnocena i celková ekonomická situace Spojených států.

Dolar vůči euru aktuálně posiluje na 1,2328 EURUSD. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí 1,2285 až 1,2414 EURUSD.*

František Táborský z Raiffeisenbank po zveřejnění inflace v USA uvedl, že výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů dále rostly. Pohybovaly se jen pár bodů pod symbolickou tříprocentní hranicí a zároveň byly nejvyšší od ledna 2014. „Přitom o této hranici se často mluví jako o bodu zlomu, kdy se výnosy amerických státních dluhopisů stanou atraktivnějšími než akcie, a zároveň bude pro americké společnosti stále nákladnější si půjčovat na kapitálovém trhu,“ dodal Táborský. 

Co se dat týče, tak odpoledne budou zveřejněny údaje o prodeji existujících domů za leden a únorový Markit PMI index aktivity v průmyslu. Již dopoledne bude zveřejněn index aktivity v průmyslu v eurozóně a Německu.

Koruna během včerejška oslabovala vůči oběma hlavním světovým měnám. Svezla se na vlně výprodeje, která se přehnala i přes další měny regionu, a to polský zlotý a maďarský forint. Dnes ráno se kurz pohybuje na 25,34 EURCZK a 20,55 USDCZK. Dle našeho modelu by se její kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,27 až 25,35 EURCZK, vůči dolaru pak od 20,43 až 20,57 USDCZK.*

Tento týden už nás nečekají žádná domácí data, vývoj kurzu koruny se tak ponese v duchu nálady na světových trzích. Pokud by, například v souvislosti s dalším nárůstem výnosů amerických dluhopisů, světové trhy ovládl podobný neklid jako na začátku měsíce, koruna jakožto měna citlivá na rizika by ho mohla pocítit poměrně záhy. 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter