Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Americká ekonomika roste nejrychleji za dva roky

Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí nejrychleji za dva roky. Hrubý domácí produkt se zvýšilo 2,9 procenta po růstu o 1,4 procenta v předchozích třech měsících. Ekonomiku podpořil růst vývozu a oživení tvorby zásob, které vyrovnaly zpomalení růstu výdajů spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali zvýšení HDP jen o 2,5 procenta. Navzdory zpomalení růstu spotřebitelských výdajů by údaje za třetí čtvrtletí mohly rozptýlit veškeré obavy, že americkou ekonomiku ohrožuje stagnace. Za první polovinu roku ekonomika rostla v průměru o 1,1 procenta.

Výdaje spotřebitelů se zvýšily o 2,1 procenta a jejich růst tak zpomalil ze 4,3 procenta ve druhém čtvrtletí. Výdaje spotřebitelů tvoří více než dvě třetiny ekonomické aktivity USA.

 

 

Vývoz se zvýšil o deset procent, což by nejvyšší růst od konce roku 2013. Podniky pak zvýšily své výdaje, aby obnovily své zásoby, které klesly ve druhém čtvrtletí.

Investice v těžařském sektoru se však snížily o 31,5 procenta, i když jejich pokles zpomalil z 57,4 procenta v předchozím čtvrtletí. Snížily se také firemní investice do vybavení, a to již čtvrté čtvrtletí za sebou.

Růst amerického HDP koncem loňského roku výrazně zpomalil. Vývozce poškodil růst dolaru, který zdražil jejich produkty v zahraničí, a podniky kvůli slabším prodejům nezvyšovaly své zásoby. Díky stabilizaci dolaru v létě vývoz oživil a podniky opět začaly vytvářet zásoby. Solidní růst by měl pokračovat i ve čtvrtém čtvrtletí, napsala agentura AP.

Centrální banka USA (Fed) se při rozhodování o vývoji úrokových sazeb zaměřuje převážně na vývoj zaměstnanosti a inflace. Známky ekonomického posílení však podporují očekávání, že Fed se v prosinci rozhodne zvýšit úrokové sazby.

Newsletter