Na hraně další krize. Čas se neúprosně krátí, míní stratég

Je současná situace na trzích udržitelná? Otázka, kterou si položil úvěrový stratég Matt King, jehož odpověď však není pozitivní. Podle pomyslných hodin hospodářského cyklu totiž stojíme na hraně dalšího finančního krachu.

King, který pracuje jako stratég v bance Citigroup, se v rámci svého šetření zaměřil na stav trhu s korporátními dluhopisy. Poukázal přitom na fakt, že zatímco se zadlužení firem postupně navyšuje, a to i za přítomnosti zvýšené nervozity a nejistoty trhů, spready bondů se postupně snižují. A právě tento vývoj svědčí o tom, že obchodníci evidentně zvýšené riziko do cen vůbec nezapočítávají.

„To, co bylo pro mnohé kdysi neuvěřitelné, se nejen že stalo, ale rovněž souběžně s tím nedošlo ani na kolaps trhů,“ napsal King v souvislosti se zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem a s odhlasovaným brexitem. „Na trzích se děje něco velmi divného,“ dodal stratég a poukázal nejen na vývoj vybraných aktiv v minulém roce, ale rovněž na sázky, které byly pro mnohé původně pouhým vtipem, ale ve skutečnosti se opravdu splnily (viz graf níže).

Podle Kinga se fundamenty dluhopisového trhu neustále zhoršují. Důraz klade především na úrokového krytí, které reflektuje ukazatel EBITDA a jeho schopnost pokrytí úrokových nákladů firem. V rámci historického vývoje je patrné, že jeho vývoj má čistě sestupný trend, což znamená, že ziskovost společností (tedy EBITDA) klesá, zatímco dluh se zvyšuje.

Co z tohoto vývoje vyplývá? Pro účely odpovědi na tuto otázku vytvořil King pomyslné hodiny reflektující stav vybraných trhů rozdělených na ty rozvojové, dluhopisy s vysokým výnosem, dále pak na dolarové bondy s investičním ratingem a ty denominované v eurech.

Každá ručička v tomto případě zobrazuje fázi cyklu, ve které se příslušný trh nachází. Zatímco rozvojové trhy a trhy s dluhopisy s vysokým výnosem doslova přeskočily splasknutí bubliny a přelily se rovnou do situace redukce zadlužení, eurové bondy a především ty s investičním ohodnocením a dolarovou denominací se nachází doslova na hraně krachu.

Akademik troubí na poplach: Bude to horší než v roce 1994

Co by mohlo způsobit jejich definitivní přesun do této fáze? King je přesvědčen, že jde o náhlé zvýšení reálných výnosů. Jakmile by se zvýšily o 50 bazických bodů, aniž by souběžně s tím nedošlo na celkové zrychlení ekonomického růstu, šlo by o výprodej, který by se postupně přelil z dluhopisového trhu na ten akciový.

Proč se tak ještě nestalo? Na tuto otázku má King poměrně snadnou odpověď. Situaci dosud zachraňovaly centrální banky svou bezprecedentně uvolněnou měnovou politikou. Jakmile ty odejdou, věci by mohly nabrat poměrně rychlý spád, a to, bohužel, v neprospěch většiny investorů.

Bilance centrálních bank. Od „Lehmanů“ srazily sazby 690krát

Newsletter