MT Gox aneb jak (ještě) vydělat na krachu největší bitcoinové burzy?

Psal se rok 2014, když tehdejší největší bitcoinová burza MT Gox ohlásila svůj krach. Tisíce investorů ztratily stovky milionů dolarů v bitcoinech, přičemž nápravy se dosud nedočkaly. Pravdou je, že odškodňovací „plán“ existuje, ovšem doba jeho realizace zůstává neznámá. A právě na tom chtějí vydělat hedgeové fondy.

Server Financial Times přinesl informaci o odvážné sázce amerických a japonských fondů, které chtějí profitovat z postupujícího vyšetřování bankrotu burzy MT Gox. Podle neveřejných zdrojů se minimálně čtyři investiční subjekty z obou zmiňovaných oblastí vrhly na odkupy, resp. nabídku odkupů, pohledávek od těch, kteří v únoru 2014 přišli zavřením burzy o své peníze.

Celkový počet poškozených dosahuje cca 24 tisíc, čemuž odpovídá i počet pohledávek. Plán na jejich vypořádání podle Financial Times existuje, ovšem není nikterak dostačující. Japonským vyšetřovatelům a příslušným autoritám se totiž podařilo získat zpět z celkového počtu téměř 850 tisíc ztracených bitcoinů, z nichž 90 % spadalo pod burzu MT Gox, přibližně 202 tisíc BTC, které mají být použity na vyrovnání pohledávek. Načasování tohoto kroku je však stále neznámé.

Bitcoin a „zdravá“ rally? Proč rok 2016 není 2013

A právě toho chtějí využití hedgeové fondy. Vzhledem k tomu, že vyrovnání proběhne ve formě bitcoinů, vzniká tak ideální možnost ke spekulaci. Vzhledem k nejasnosti ohledně přesné výše a především načasování odškodnění, někteří, již zoufalí, investoři přijímají odkup svých pohledávek s velkým nadšením. Nabídka fondů se dle FT pohybuje na 15 % z jednoho japonského jenu z každé hodnoty pohledávky vyplacených v hotovosti.

Předmětem spekulace je pak samotná hodnota pohledávky, resp. vyrovnání vyplacené v bitcoinech. V roce 2014 byl totiž pro přepočet z BTC na dolary použit tehdejší kurz z úrovní pod 450 USD za bitcoin, aktuální trží cena kryptoměny je však už více než dvojnásobná (dle burzy CoinDesk bezmála 994 USD) a ještě nedávno dosahovala více jak 1000 USD. Věřitelé tak ihned získají finanční prostředky (byť ne v původní plné výši), fondy pak při budoucím vypořádání bitcoiny, které budou moci směnit za v tu dobu aktuální kurz.

Bitcoin letí vzhůru. Jak to vidí experti na kryptoměny?

Zájem o odkup je poměrně velký. Potvrzuje to například Daniel Kelman, věřitel MT Gox a právník zastupující zájmy ostatních věřitelů, který pro potřeby spojení s hedgeovými fondy založil stránky mygoxclaim.com.

„Stručná charakteristika současné situace je taková, že držitelé pohledávek nemusí obdržet své odškodnění minimálně další rok,“ řekl pro FT Kelman. „Tento fakt doplněný o aktuální vývoj kurzu bitcoinu ve srovnání s tím, který byl použit k přepočtu hodnoty pohledávek v roce 2014, tak pro fondy představuje rizikovou sázku s možností nedohledného vypořádání, ovšem na druhou stranu i možnost profitovat z růstu ceny kryptoměny.“

Nervozita věřitelů je pak, vyjma času, navíc umocněná i přítomností velkých hráčů. Jedna z největších pohledávek, na níž je navázán soudní spor, je v rukou společnosti CoinLab, která byla obchodním partnerem MT Gox. Hodnota požadovaného odškodnění v tomto případě dosahuje 75 milionů dolarů, přičemž jeho realizace má přednost před všemi ostatními pohledávkami. Není se tedy čemu divit, že se mnozí z věřitelů natolik bojí dalšího čekaní spojeného s nejistotou ohledně konečné výše vyrovnání, že po nabídce odkupu bez delšího rozmýšlení ihned sáhnou.

Je bitcoin hrozba, či „pouze“ alternativa? Zeptali jsme se v ČNB

Newsletter