Saúdskou Arábii obchází další vlna strachu

V poslední době je Saúdská Arábie poměrně hojně propíraná všemi světovými médii. Arabská země je nejvíce spojována s Organizací zemí vyvážejících ropu jakožto její nejproduktivnější člen, který společně s ostatními zeměmi stojí za intenzivním propadem cen černé komodity. Ve snaze pokořit především americké těžaře se OPEC rozhodl udržovat svou denní produkci nad 30 miliony barelů, čímž cenu ropy dostal až na 13letá minima.

Faktem je, že nízké ceny nepoškozují pouze americké těžaře, ale rovněž i samotné členy OPECu. Naprostá většina z nich je totiž závislá především na prodeji ropy, který představuje hlavní zdroj příjmů jejich rozpočtů. V případě Saúdské Arábie tvoří černé „zlato“ zhruba 80 % rozpočtových příjmů. K tomu, aby země udržela svůj budget vyrovnaný, by však potřebovala cenu nad 90 dolary za barel, což je oproti aktuálnímu Brentu na 28,66 dolarech podstatný rozdíl.

Saúdská Arábie bude mít letos rekordní rozpočtový deficit

Na základě těchto podmínek je východní země nucena okamžitě jednat. To zahrnuje například osekání rozpočtových výdajů, čerpání zahraničních rezerv, emise domácích i zahraničních dluhopisů, privatizaci státních letišť a některých firem, rušení investic a dokonce i založení speciálního fondu, jehož investiční činnost má alespoň částečně vykompenzovat příjmový výpadek.

Jako poslední z tohoto výčtu spatřil světlo světa zákaz „shortování“ saúdskoarabské měny. Opatření přišlo v návaznosti na čím dál tím častěji objevující se spekulační sázky na možné oslabení rijálu, jehož kurz je dlouhodobě navázán na vývoj amerického dolaru. S informací přišla agentura Bloomberg, která ji získala od několika lidí obeznámených s touto problematikou.

Saúdská centrální banka se v souvislosti s možnou hrozbou neudržení tzv. dolarového „pegu“ rozhodla zakázat možnost prodeje opčních kontraktů navázaných na forwardy, jejichž podkladovým aktivem je právě rijál. Nařízení z pondělí 18. ledna je platné pro všechny místní banky, stejně tak i pro ty mezinárodní, které mají své pobočky na území Saúdské Arábie.

„Motivem saúdské centrální banky je co nejrychleji eliminovat veškeré spekulační aktivity spojené se sázkou na neudržitelnost navázání rijálu na dolar,“ řekl pro Bloomberg Apostolos Bantis, úvěrový analytik saúdské pobočky Commerzbank. „V dohledné době to povede k uvolnění na forwardových trzích, jelikož se tyto obchody stanou pro investory příliš riskantní.“

Země, jejichž měna je navázána na americký dolar, se momentálně potýkají se zvýšeným tlakem ze strany obchodníků věřících v to, že udržování tohoto režimu se stane pro centrální banky příliš drahé. Potvrzuje to i dění na dolar-rijálu. Devizová dvojice je uměle udržována na hranici 3,75 USDSAR. Zpevňující americká měna však tlačí na proražení této hodnoty, což nutí saúdskou banku okamžitě jednat.

Možné problémy naznačují rovněž i zmiňované forwardové kontrakty navázané na kurz saúdské měny. Například 12měsíční rijálový forward se dostal až k hranici 950 bodů (tedy nejvýše od roku 1996), což odpovídá představě o možném oslabení saúdské měny o  více jak jedno procento během příštích dvanácti měsíců (viz graf).

K tématu volatility forwardových trhů se vyjádřil i sám guvernér saúdské centrální banky Fahad al-Mubarak, který ji připsal „mylné představě o celkovém zpomalení ekonomiky Saúdské Arábie.“ Zároveň pak uvedl, že banka udělá vše proto, aby svou měnu udržela na stanoveném kurzu 3,75 rijálu za dolar, k čemuž ji poslouží stále dostatečně velký rezervní polštář, a to i přes jeho v dolarech denominovaný pokles o více jak 100 miliard za rok 2015.

Newsletter