Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Trader, který zbořil Wall Street. Flash crash a Sarao před soudem

(Aktualizováno 18:00) Podvod s využitím informačních technologií, podvod na trhu obchodování s komoditami, manipulace trhu, spoofing. Před britský soud se dnes dostává Navinder Singht Sarao. Trader s futures kontrakty, využívající algoritmického obchodování. Spojené státy žádají jeho vydání. Viní je z vyvolání prudkého propadu trhů ze dne 6. května roku 2010, který vešel do burzovních dějin jako Flash crash.

Sarao dnes od soudu odešel s podmínečným propuštěním na kauci 5 milionů britských liber. Musí zůstat „mimo internet“ a přespávat v domě svých rodičů v Hounslow nedaleko Londýna.

Dne 6. května roku 2010 americký akciový index Dow Jones Industrial Average (DJIA) během okamžiku propadl o tisíc bodů. Americký regulátor došel k závěru, že za propadem stála manipulace na trhu a prstem ukázal na londýnského tradera Saraa. Soud ve Westminsteru rozhoduje, zda jeho vydání do Spojených států neodporuje evropským úmluvám o ochraně lidských práv.

Americké obvinění říká, že Sarao použil automatický obchodní program a zmanipuloval obchodování na futures kontraktu E-mini S&P 500 na chicagské burze Chicago Merkantile Exchange (CME). Jeho aktivita mu měla „přinést významné zisky a  přispět k prudkému propadu amerického akciového trhu 6. května roku 2010“.

Sarao je viněn také z „layering“ strategie, jedné z podob spoofingu, kdy trader zavaluje trh množstvím objednávek na obchody, které nemá v úmyslu realizovat a skrze tyto falešné objednávky manipuluje s cenou ovlivňováním dalších obchodníků na trhu, kteří kvůli tomu upravují nabídku a poptávku po daném cenném papíru, na který míří takováto falešná objednávka.

V případu jde ale o ještě mnohem víc. Požadavek na vydání evropského, londýnského tradera do Spojených států, je přijímán jako kontroverzní a do budoucna precedens. Případ je také testem, zda američtí regulátoři a státní instituce dokáží složit a odsoudit případ rozsáhlé manipulace na akciovém trhu – jak se domnívají.

Sporných otázek kolem je mnoho. Sarao v době, za kterou je viněn, nepracoval pro žádnou americkou ani britskou čelní finanční společnost. Najímal si prostor od londýnské firmy, zaměřené na proprietary-trading a své transakce vypořádával skrze dnes padlou MF Global, vedenou Jonem Corzinem.

Scotland Yard jej přesto zadržel a v USA je viněn v celkem 22 bodech obžaloby. Algoritmické obchodování a nezákonné postupy na trhu mu měly vynést nedovolený zisk, přesahující 40 milionů dolarů. Dosud většinově přijatým vysvětlením flash crashe z roku 2010 je prostá technická záležitost, stojící na komplexnosti dnešních finančních trhů, dominovaných vyspělými počítači a algoritmy. Podle americké komise pro obchodování s komoditami (U.S. Commodity Futures Trading Commission – CTFC) ale Sarao užíváním softwaru, cíleného na manipulaci trhů, strávil posledních šest let a v květnu roku 2010 právě jeho kroky vyvolaly nerovnováhy na derivátovém trhu, které se přenesly na akciový trh a flash crash vyvolaly.

Střelivo regulátorům a vyšetřovatelům do ruky dávají už prověrky, které na Saraa mířily před „osudným“ květnem 2010 ze strany CME a FBI. Kontaktován byl ohledně podezření, že jeho četné a objemově rozsáhlé obchody významně ovlivňovaly zahajovací ceny u derivátů, vztažených k americkému akciovému indexu S&P 500.

V den flash crashe měl Sarao podat na trh objednávky na tisíce obchodů u futures S&P 500 E-mini v celkovém objemu kolem 200 milionů amerických dolarů, které byly sázkou na pád. To v inkriminovanou dobu znamenalo mezi 20 až 29 procenty všech na trh dodaných prodejních a nákupních objednávek. Tyto dodané objednávky byly navíc do odpoledne téhož dne přibližně 19 tisíc krát změněny a následně zcela zrušeny.

Sarao měl dle Bloomberg ve dvoustranné komunikaci odkázat zástupce CTFC při jejich snaze věc vyšetřit do určitých míst a v dalších letech pokračoval ve svém stylu obchodování. Poslední obvinění, která na něj míří, se týkají obchodů z března roku 2014. Před soud se dostal nyní. Ve Spojených státech mu v případě vydání hrozí až 25 let vězení a pokuta do jednoho milionu dolarů.

Newsletter