Index síly koruny: Trend klesající podhodnocenosti zastaven

V posledních měsících jsme mohli pozorovat postupné snižování podhodnocenosti české koruny jak vůči euru, tak víceméně i vůči dolaru. Tento trend byl ale v červnu přerušen opětovným zvýrazněním podhodnocenosti tuzemské měny. Vypovídá o tom index síly koruny, který je sestavován skupinou Roklen. Euro by podle něj mělo stát 18,43 a dolar 11,51 koruny. 

Podle teorie parity kupní síly, na níž se Roklen index síly koruny odvolává, je aktuálně česká koruna vůči euru podhodnocená o 31,90 %, vůči americkému dolaru pak dokonce o 52,30 %. Jedná se tak v případě srovnání se společnou evropskou měnou o posun o 0,44 procentního bodu v neprospěch domácí měny, u dolaru pak o 0,67 procentního bodu.

Důvodem tohoto výraznějšího podhodnocení oproti předcházejícímu měsíci je úterní oslabení české měny, jež se přeneslo i do středečního obchodování. Koruna se na páru s eurem dostala nad 27,08 koruny za euro, nejslabší úroveň v roce 2016.

Oslabení tuzemské měny vůči té evropské se pak přenáší i na měnový pár s dolarem, kde se koruna dostala nad 24,10 koruny za dolar. Dolar je nicméně oproti květnovým datům, jež jsou v indexu zahrnuta, obecně silnější, což se logicky projevilo i na výraznějším podhodnocení české měny.

Podhodnocenost koruny podle Roklen indexu síly koruny

Měna

Květen 2016

Červen 2016

Euro

-31,56 %

-31,90 %

Dolar

-51,63 %

-52,30 %

Za tak silnou podhodnoceností koruny však stojí především skutečnost, že neexistuje dokonalá arbitráž ani dokonalé substituty, na nichž je postavena teorie parity kupní síly. Stejně tak se různí preference obyvatel jednotlivých zemí. Své sehrává i rozdílná hospodářská úroveň odrážející různé mzdy a ceny zboží.

Méně výraznou roli, ale rovněž nezanedbatelnou, hraje i intervenční režim České národní banky, díky kterému je koruna uměle podhodnocená. Ve srovnání s předcházejícími měsíci se ale v míře podhodnocenosti jedná jen o momentální výkyv, jenž bude vymazán s opětovným posílením české měny. Jakmile ČNB příští rok opustí svou měnovou politiku držení kurzu nad 27 korunami za euro, podhodnocenost koruny se jak vůči euru, tak i vůči dolaru výrazněji sníží. Stále ale nebude ani zdaleka dosahovat „odpovídajícího“ kurzu, jenž vyplývá z Roklen indexu síly koruny.

„Odpovídající“ kurz dle Roklen indexu

EURCZK

18,43

USDCZK

11,51

 

O Roklen indexu síly koruny

Roklen index síly koruny byl sestaven společností Roklen360 a.s. za účelem určení, zda je česká koruna podhodnocená či nadhodnocená vůči dvěma hlavním světovým měnám – euro, dolar.

Index je založen na teorii parity kupní síly, která říká, že identické zboží by mělo mít v různých státech stejnou cenu. Výstupem indexu je procentní vyjádření podhodnocenosti nebo nadhodnocenosti české koruny vůči euru a dolaru. Základem pro srovnání se stalo patnáct položek z odvětví potravin.

Srovnávané položky jsou následující: Mléko 1 l, bochník chleba 500 g, rýže 1 kg, vejce 12 ks, místní sýr 1 kg, kuřecí prsa 1 kg, hovězí kýta 1 kg, jablka 1 kg, banány 1 kg, pomeranče 1 kg, rajčata 1 kg, brambory 1 kg, cibule 1 kg, 1 hlávka salátu, voda 1,5 l. Cena každé položky v České republice je srovnána s cenami v eurozóně a USA. Následně jsou výsledky zprůměrovány.

Je potřeba vzít v úvahu zjednodušenost indexu. Ceny jednotlivých položek jsou ovlivňovány mzdami, daněmi nebo preferencemi spotřebitelů. Roklen index síly koruny se snaží tyto problémy minimalizovat na rozdíl od Big Mac indexu tím, že pracuje s širším spektrem zboží, které navíc není do takové míry ovlivněno mzdami zaměstnanců.

Data pro tyto reprezentativní položky byla čerpána ze statistického webu www.numbeo.com. Data jsou pro účely indexu aktualizována jednou měsíčně.

 

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! – CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter