Akcie utopené v ropě. Černý pohřeb zakončen rudými čísly

Americké akcie včerejší zisky neuhájily. Na pokles trhů měl vliv především další propad na ropě. Černá komodita tak dnes neobnovila své středeční pětiprocentní zisky, přičemž vinu na tom nese zpráva o exportu z Iráků a vývoj zásob v hlavním americkém překladišti Cushing.  Svou trochou zapůsobily rovněž i dozvuky včerejších Fed Minutes, které ukázaly, že vývoj světové ekonomiky a trhů, především z hlediska rizik, má na rozhodování banky velice silný vliv.

Index  S&P 500 odepsal 1,2 % a zakončil tak na 2042 bodech. Dow Jones spadl o 0,98 % až na 17 542 bodů. Technologický Nasdaq klesl o 1,47 % a jeho závěrečná cena se zastavila na 4848,4 bodech. Nejvíce ztrátovým sektorem byly finance.

Co se týče zmiňovaných „ropných dat“, podle agentury Reuters se irácký export v dubnu zvýšil z březnových 3,29 milionů barelů na 3,49 milionů. Smolné zprávy pak podtrhla informace od výzkumné organizace Genscape, která uvedla, že týdenní změna zásob ropy v americkém překladišti Cushing vzrostla o 256 tisíc barelů, a to i přesto, že část ropovodu Keystone je uzavřena.

Ropa Brent na konci dne odepsala 2,63 %. Jeden barel se tak obchoduje za 37,97 dolarů. WTI pak spadla o 2,06 % až na 35,96 USD.

Z hlediska amerických dat byl dnešní den poměrně chudý. Za zmínku stojí týdenní změna nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila na 267 tisících, pokračující žádosti pak dosáhly 2,19 milionů. Výčet uzavírá objem spotřebitelských úvěrů za březen, který čítal  17,2 miliardy dolarů.

Dolar po včerejším oslabení nad 1,140 EURUSD zažil o něco lepší den. Postupné zpevňování ho dostalo až pod 1,136 dolaru za euro. Poté však americká měna přišla o „šťávu“ a vrátila se na aktuálních 1,137 EURUSD.

Vůči japonskému jenu dolar během dne spadl pod 108 USDJPY, což je nejnižší úroveň za posledních 17 měsíců. Právě japonská měna má slušně nastartováno vinou trvajícím pochybnostem o tom, že Bank of Japan zakročí proti jejímu růstu. Aktuálně se devizová dvojice obchoduje na 108,4 jen za dolar.

 

Newsletter