Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Těžařská radost. Zadlužování pokračuje za potlesku investorů

Američtí ropní těžaři si mnou ruce. Zájem o jejich dluhopisy rapidně roste. Prémie za držení těchto rizikových aktiv klesla na nejnižší hodnoty od září 2014, kdy cena ropy činila 90 dolarů za barel. A jede se dál.

Rozdíl mezi výnosem „prašivých“ dluhopisů amerických těžařů a průměrem vysokovýnosových dluhových aktiv amerických korporací spadl podle dat Bank of America na 21 bazických bodů. Ještě v únoru 2016 dosahovalo to samé číslo téměř 1100 bodů, což ostatně odpovídalo nejen bolestem energetického sektoru spojeného s vývojem ropy, ale rovněž i celkovému propadu finančních trhů.

Pohoda na ropném trhu. Nálada těžařů i investorů je zpět

Zájem o ropné dluhopisy jde ruku v ruce s boomem ropy, jehož motorem je dohoda členů a nečlenů skupiny OPEC o zmrazení své denní těžby. Díky té se z „prašivých“ energetických dluhopisů stalo aktivum s jedním z nejlepších zhodnocení. Za rok 2016 dosáhla tato skupina +38,4 %, zatímco širší skupina vysokovýnosových bondů amerických korporací +17,5 %. Cenné papíry s investičním hodnocením pak dokonce „pouhých“ +11,6 %.

„V tomto případě existuje představa, že to nejhorší je už za námi,“ řekl pro server Financial Times Niklas Nordenfelt, portfolio manažer z Wells Fargo Asset Management. „Na trhu teď panuje všeobecná důvěra v to, že ceny ropy porostou a nikoliv poklesnou.“

Vývoj ropy za posledních více jak 150 let

Příkladem zájmu investorů může být například firma Transocean, jejíž dluhopisy v hodnotě 1,2 miliardy dolarů s maturitou v roce 2021 se vyšplhaly na 103 centů za dolar. Pro srovnání, to samé číslo bylo minulý únor sotva poloviční. Obdobně je na tom i společnost Continental Resources, která prodala bondy se splatností v 2022 za cenu 102 centů za dolar, a to oproti 57 centům z doby před 12 měsíci.

Na co těžaři dodatečně získané finance nejčastěji používají? Financial Times uvádí, že během minulého roku šla většina peněz na refinancování a splátku dluhů. Obdobně se zaměřovali i na zvýšení kapitálu prostřednictvím emisí nových akcií a na osekávání investic a produkčních plánů.

Zda dluhopisová rally vydrží, bude záležet na vývoji ropy, tedy na dodržování výše zmiňované dohody. Aktuální situace však americkým těžařům silně nahrává, jelikož se nacházíme výrazně nad úrovní jejich break even ceny, při které dosahují nulového ekonomického zisku.

Sliby vs. skutečnost: OPEC jako těžká slibotechna?

Ropný boom je tu. Investujte, a to na všech frontách

Newsletter