Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Německo zavede kvůli náporu uprchlíků kontroly na hranicích

Německo kvůli náporu uprchlíků zavede s okamžitou platností dočasně kontroly na svých vnitřních hranicích, nejprve s Rakouskem. Potvrdil to dnes německý ministr vnitra Thomas de Maizière. Opatření prý schválila jednomyslně vládní koalice a tento krok Německo konzultovalo též s Rakouskem. To v reakci na německou iniciativu podle agentury APA oznámilo, že zatím neplánuje posílit kontroly na hranici s Maďarskem, odkud přichází většina uprchlíků směřujících do Evropy takzvanou balkánskou cestou.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že jednání Německa je podle něj v souladu s krizovými pravidly Schengenu. „Německé rozhodnutí z dnešního dne podtrhuje naléhavou potřebu shodnout se na opatřeních, která navrhla Evropská komise za účelem zvládat uprchlickou krizi,“ stojí v komuniké komise. Juncker tím mínil rozdělování běženců mezi členské země na základě kvót, o kterém budou ministři vnitra a spravedlnosti jednat na mimořádné schůzi v pondělí.

Podle bavorského premiéra Horsta Seehofera, jehož spolková země čelí největšímu náporu uprchlíků, je krok spolkové vlády, o němž prý bylo rozhodnuto v sobotu, „důležitým signálem“ pro zbytek světa. Bavorský ministr vnitra k tomu dodal, že kontroly by mohly být v případě nutnosti zavedeny i na hranicích s ostatními státy.

Rakouské dráhy ÖBB přerušily dnes od 17:00 vlakovou dopravu z Rakouska do Německa. Německý železniční dopravce DB dnes zároveň oznámil, že do pondělního rána přerušuje spojení do Rakouska a zpět. Na cestě do Německa prý nyní mezinárodními expresy Railjet směřuje zhruba 1800 uprchlíků.

Ministr de Maizière v prohlášení k tisku řekl, že Německo „přijímá svou humanitární odpovědnost“, ale břemeno, které se s ohromným množstvím uprchlíkům pojí, musí být spojeno se solidárním rozdělením uprchlíků. Podle současného evropského práva není Německo podle něj zodpovědné za většinu žadatelů o azyl. De Maizière proto vyzval členské státy EU, aby uprchlíky v souladu s dublinskou úmluvou nejen registrovaly, ale zahájily s nimi i azylové řízení. Uprchlíci „si nemohou vybrat zemi, ve které budou hledat ochranu,“ řekl ministr.

Kvůli uprchlíkům posiluje opatření na hranicích s Rakouskem i česká policie, řekl dnes ministr vnitra Milan Chovanec ČT. O dalším postupu se podle něj rozhodne podle počtu migrantů.

Deník Bild dnes s odvoláním na zdroje z bezpečnostních kruhů napsal, že spolková policie vypravuje posily k hranicím s Rakouskem. Údajně jde prý o 2100 příslušníků pohotovostních oddílů, kteří by měli pomáhat se zajišťováním hranice. Podle informací Bildu hodlají německé úřady zahájit kontroly v blízkosti společné hranice s Českem a s Polskem. Má to prý zamezit vyhýbání se hraničním kontrolám na německo-rakouské hranici.

Předseda EK Juncker dnes v telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou řekl, že má obavy o budoucnost systému otevřených hranic mezi členy EU. Aby zůstaly otevřené, je podle něj třeba více solidarity.

Juncker dnes kvůli pondělní schůzce hovořil také s premiéry visegrádských zemí Bohuslavem Sobotkou, Viktorem Orbánem, Ewou Kopaczovou a Robertem Ficem, jakož i s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem a šéfkou lotyšské vlády Laimdotou Straujumaovou.

Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko s povinnými kvótami nesouhlasí. To dnes zopakoval Sobotka i slovenský premiér Robert Fico. „Pokud budou kvóty schváleny, zaujmeme jasnou pozici. Uděláme všechno pro to, abychom Evropu přesvědčili, že kvóty jsou nesmysl,“ řekl Fico podle agentury AFP. Odmítavě se v rozhovoru s Junckerem ke kvótám vyjádřil i rumunský prezident.

Německý krok uvítal s „velkým pochopením“ maďarský premiér Viktor Orbán, podle nějž je dnešní oznámení Berlína jen „prvním krokem“, neboť své hranice potřebuje ochránit též Řecko.

Newsletter