Rozbité vázy, zničená plátna. Trh s uměním zažil nejhlubší pád od krize

Umělecká díla a starožitnosti zažily nejhorší rok od poslední krize. Oproti předchozímu roku se v tom minulém globální prodeje umění propadly o 11 % na 56,6 miliardy amerických dolarů. Vyplývá to ze zprávy UBS Group AC a Art Basel.

Vývoj tržeb v sektoru umění do jisté míry kopíruje trendy hospodářských cyklů, což lze vidět na následujícím grafu.

Největší propad sledovaného trhu byl zaznamenán v roce 2009, kdy se svět vzpamatovával z následků světové finanční krize. Značný pád je patrný i v roce 2012, kdy se především řada evropských zemí dostala do recese. Naopak maxima trh s uměním dosáhl v roce 2014, kdy se tržby vyhouply na 68,2 miliardy dolarů. Pokles prodejů v minulém roce pak souvisí zejména s ekonomickou a politickou nejistotou, která zasáhla zejména aukční prodeje.

„Pro trh s uměním to byl celkem náročný rok,“ řekla v rozhovoru pro Bloomberg Clare McAndrewová, zakladatelka Arts Economics „Je to trh tažený nabídkou a prodejci se zkrátka drží zpátky.“ Kvůli těmto okolnostem, jakož i kvůli geopolitickým nejistotám, zůstává McAndrewová spíše u pesimističtějších vyhlídek pro rok 2017.

Petr Václavek (Artstaq): Vytváříme úplně nový trh s uměním

Co se týče prodejních míst, 57 % hodnoty prodejů obstaraly galerie a dealeři s uměním, jejichž tržby oproti předchozímu roku vzrostly o 3 % na 32,5 miliardy dolarů. Veletrhy umění vygenerovaly tržby 13,3 miliardy dolarů, což je 5 % více než v roce 2015. Online prodeje vzrostly o 4 % na 4,9 miliardy dolarů.

Stoupaly také prodeje „starých mistrů“, kam patří i řada čínských malířů. Naopak, propadly se aukční prodeje, a to o 26 % oproti roku 2015 na 22,1 miliardy dolarů. Prodeje uměleckých děl s hodnotou přesahujících milion dolarů se propadly o 34 %, s cenou nad 10 milionů dolarů pak o 53 %.

Globální trh s uměním loni po letech růstu klesl

Dominantní oblastí trhu umění stále zůstávají Spojené státy, přičemž zdejší prodeje představovaly 40 % hodnoty globálních tržeb. Druhým největším trhem je Velká Británie s 21 %, které šlape na paty Čína s 20 %.

Newsletter