Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Deutsche Bank zaplatí 7,2 mld. USD za urovnání hypotéčního sporu v USA

Německá bankovní jednička Deutsche Bank dokončila dohodu s americkým ministerstvem spravedlnosti, v jejímž rámci zaplatí 7,2 miliardy dolarů (182,2 miliardy Kč) za urovnání sporu kolem hypotečních cenných papírů. Oznámila to v noci na dnešek americká vláda. Deutsche Bank o dosažení dohody informovala již před Vánocemi.

Deutsche Bank je jednou z řady finančních institucí, které americké úřady začaly vyšetřovat kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009. Americká vláda banky viní z toho, že poskytovaly investorům zavádějící informace o kvalitě těchto cenných papírů.

„Deutsche Bank nejenže klamala investory, ale také přímo přispěla k mezinárodní finanční krizi,“ uvedla americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová. Generální ředitel banky John Cryan se za praktiky kolem prodeje hypotečních cenných papírů z let 2005 až 2007 omluvil a označil je za nepřijatelné.

Dohodu o urovnání sporu kolem hypotečních cenných papírů před Vánocemi ohlásila i švýcarská banka Credit Suisse, která v USA zaplatí 5,3 miliardy dolarů (134,1 miliardy Kč). Americké ministerstvo spravedlnosti v té době navíc v rámci této kauzy zažalovalo britskou banku Barclays.

Vyšetřování kolem hypotečních cenných papírů v USA stále čelí americká banka Wells Fargo, britské banky Royal Bank of Scotland a HSBC a švýcarská UBS. Americké banky již v uplynulých třech letech za urovnání sporů kolem hypotečních cenných papírů zaplatily 46 miliard dolarů.

Newsletter