Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Týdenní Fx: ZEW kvůli brexitu na 3,5letém dně a ECB na značkách

Vývoj na měnových trzích se v uplynulém týdnu nesl v poklidném duchu i přesto, že ve čtvrtek zasedala Evropská centrální banka, od níž se však nečekalo krom slovních intervencí nic zásadního. Koruna navázala na vývoj z konce minulého týdne a od pondělí až do pátku setrvávala poblíž intervenčního pásma. Vývoj dolaru vyzněl vůči evropským měnám mírně pozitivně.

Koruna zahajovala pondělí na hranici intervenčního pásma 27,02 EURCZK, kde dokázala vydržet po celý týden. Vývoj koruny byl tak vůči společné evropské měně velmi poklidný až nudný.

Jak již bylo řečeno v úvodu, dolar za uplynulý týden mírně posílil. Dolarkouna startovala pondělí na úrovni 24,45  USDCZK, odkud se v průběhu týdne přiblížila až hranici 24,60 korun za dolar. V pátek se ale tento měnový pár nachází na 24,54 USDCZK.

Podobně jako na dolarkoruně bylo posílení americké měny cítit na páru s eurem. Na začátku týdne se tento měnový pár nacházel na úrovni 1,105 EURUSD. Eurodolar se pak v úterý začal postupně propadat a ve středu dosáhl své nejnižší úrovně, kdy klesl až pod hladinu 1,100 dolaru za euro. Ve čtvrtek se pak eurodolar v reakci na nečinnost ECB vzchopil a začal růst, jenže následná pozitivní data z amerického trhu práce dodala dolaru opět vítr do plachet. Nejobchodovanější měnový pár týden zakončuje na úrovni 1,102 EURUSD.

Co se dělo v české ekonomice?

Dění v tuzemsku bylo docela skromné. Jediná data přišla ve středu, jež se týkala cen průmyslových výrobců, které sice meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, ale meziročně zůstávají níže o 4,4 %. Dále jsme se dočkali indexu vývozních a dovozních cen, kde byl zaznamenán meziroční pokles o 4,4 %, respektive o 6,4 %.

Co se dělo v Evropě?

V Evropě nejdříve zklamal ZEW průzkum ekonomického sentimentu, jenž se v případě Německa propadl na nejnižší hodnoty za posledního 3,5 roku, když vykázal pouhých -6,8 bodu oproti červnovým 19,2 bodům. Ekonomický sentiment se ale propadl v celé eurozóně na -14,7 bodu oproti předchozím 20,2 bodům. 

Ve čtvrtek pak přišla nedůležitější událost uplynulého týdne, a to zasedání Evropské centrální banky, která dle očekávání s úrokovými sazbami nepohnula. Hlavní úroková sazba tudíž zůstala na nule a depozitní sazba na -0,4 %. Změny nedoznal ani program nákupu aktiv, jehož měsíční objem setrval na 80 miliard eur.

Finanční trhy v eurozóně podle nejvyššího představitele ECB Maria Draghiho překonaly prudký vzestup volatility a nejistoty po britském referendu o brexitu s povzbuzující odolností. ECB ale podle něj bude hospodářské i politické nejistoty monitorovat velmi úzce a o případné změně své politiky rozhodne v příštích měsících na základě více informací. Draghi doplnil, že inflace začne podle něj oživovat později v roce 2016 a dále se bude zvyšovat v letech 2017 a 2018.

Na adresu špatných úvěrů (nonperforming loans) – napětí na trzích kolem zejména italských bank – Draghi řekl, že jde o komplexní problém, kterému se ECB musí věnovat. Draghi ale akcentoval, že podmínky na zápůjčním trhu se díky opatřením ECB, působícím již od června roku 2014, významně zlepšily a průzkum za druhou čtvrtinu roku 2016 mezi bankami ukazuje také další zlepšení u úvěrů podnikům i domácnostem.

Dnes jsme se dočkali ještě Markit PMI indexů aktivity v průmyslu a ve službách, a to z Francie, Německa i celé eurozóny. V případě průmyslu indexy u Francie a Německa vzrostly na 48,6 , respektive 53,7 bodů. U eurozóny jsme se naopak dočkali mírného poklesu na 51,9 bodů. Ve službách byl již ve všech třech případech vývoj pozitivní. U Francie index vzrostl na 50,3 bodů, Německa 54,6 a eurozóny 52,7 bodů. 

Co se dělo ve Spojených státech?

Kalendář událostí byl tento týden pro Spojené státy poměrně chudý. V pondělí jsme se dočkali NAHB Housing Market Indexu, jenž poklesl o jeden bod na 59 bodů. V úterý navázaly zahájené stavby, které meziměsíčně vzrostly o 4,8 %. Ve čtvrtek pak přišla z pohledu USA nejdůležitější statistika týkající se nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kterých v červenci bylo pouze 253 tisíc. Pokračujících žádostí pak 2 128 tisíc. Právě tato statistika dodala dolaru po zasedání ECB novou sílu.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny údaje spotřebitelské, podnikatelské a celkové důvěry obyvatelstva za červenec. Ve čtvrtek se pak bude konat pravidelné zasedání bankovní rady ČNB.

Německo

V pondělí se čekají data týkající se nynější situace, očekávání a rovněž podnikatelského klimatu v ekonomice za červenec. V úterý bude zveřejněn index dovozních cen za červen. Ve středu se pak čeká spotřebitelská důvěra na srpen. Ve čtvrtek budou následovat údaje ohledně červencové nezaměstnanosti. V pátek pak budou zveřejněné údaje červnových maloobchodních tržeb.

Eurozóna

Ve středu budou zveřejněny údaje privátních půjček obyvatelstva za červen. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje agregátu M3 za červen. Ve čtvrtek pak budou následovat data týkající se důvěry ve službách a v průmyslu za červenec. Podobně ve čtvrtek budou zveřejněny údaje červencové spotřebitelské důvěry a podnikatelského klimatu. Nakonec se ve čtvrtek čeká i červencový indikátor ekonomického sentimentu. V pátek nakonec přijdou data ohledně nezaměstnanosti za červen.

Spojené státy americké

V úterý se čekají indexy cen domů za květen. Podobně v úterý budou zveřejněny data prodejů nových domů za měsíc červen, kde trh očekává meziměsíční růst prodejů o 0,5 %. Nakonec v úterý budou zveřejněny údaje spotřebitelské důvěry za červenec, u níž trh čeká propad důvěry o 3 body na hodnotu 95. Ve středu budou zveřejněny údaje červnových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, trh očekává meziměsíční pokles objednávek o 0,4 %. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje probíhajících prodejů domů za šestý měsíc tohoto roku. Nakonec ve středu padne rozhodnutí FEDu o případné změně úrokových sazeb, kde trh neočekává žádnou změnu sazeb. V pátek bude zveřejněn předběžný odhad HDP za druhý kvartál tohoto roku, u něhož trh čeká anualizovaný mezičtvrtletní růst o 2,6 %. 

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter