Historie se opakuje: Předvídá americký úvěrový trh recesi?

Pokaždé, když v posledních pěti desetiletích začal klesat objem komerčních úvěrů poskytovaných americkými obchodními bankami, co nevidět přišla krize. A klesající objem těchto půjček je také to, co se děje právě teď. Máme se tedy obávat recese? Business Insider mapuje tuto – možná předkrizovou – situaci několika grafy z dílny serveru Wolf Street.

V květnu se objem nesplacených komerčních a průmyslových úvěrů pohyboval kolem hodnoty 2 095 miliard dolarů, což je od vrcholu 16. listopadu minulého roku propad o 4,5 %. Objem půjček přitom neroste už přes 30 týdnů v řadě, tedy zhruba od října, kdy byla jejich hodnota 2 098 miliard dolarů. Jak jedinečné je 30týdenní období stagnace, to ukazuje následující graf.

Americká recese? Všechny ukazatele ji potvrzují, ale…

Tato situace tak nápadně připomíná recesi z let 1990 až 1991, kdy objem podnikových úvěrů rovněž nejprve stagnoval a až poté začal klesat.

Jak však ukazuje následující graf, podle obratu trendu vývoje objemu komerčních úvěrů lze rozpoznat takřka každou významnější recesi, která americkou ekonomiku v posledních 50 letech potkala.

USA stále v krizi? Může za to McDonald´s, Walmart a skrblíci

Zatímco v dobrých časech si podniky vesele půjčují více a více, v recesích, jako byly ty v letech 2001 až 2002 a 2008 až 2009, se tento ukazatel začíná propadat. Co se týče reálné ekonomiky, vývoj objemu poskytnutých komerčních a průmyslových úvěrů může být vnímán jako důležitější ukazatel než třeba objem úvěrů poskytovaných domácnostem. Tyto půjčky jsou totiž – na rozdíl od těch spotřebitelských – s reálnou ekonomikou pevně spjaty; ukazují, zda podniky své kapacity a výrobu rozšiřují, či je naopak omezují.

Na druhou stranu, v současné době je objem půjček některými považován za bezvýznamný ukazatel, a to z toho důvodu, že žijeme v době s příliš velkou likviditou. Pokud je tomu tak, historie by se neměla opakovat a recese by neměla přijít ani navzdory stagnujícímu či klesajícímu objemu podnikových úvěrů.

Lze se vyhnout finanční krizi? Známe pravdu o hospodářském cyklu

Newsletter