Trable veterána aneb co odstartovalo pád Deutsche Bank

Německá Deutsche Bank nezažívá zrovna nejlepší období. Problémy, které cenu její akcie dostaly na historická minima, se však neodehrály ze dne na den. Kořeny bolestného propadu je možné dohledat hned několik let zpátky. Server Visual Capitalist v tomto směru vytvořil infografiku mapující nejvýznamnější události poslední doby, které poslaly Deutsche Bank k historickému dnu.

Akcie německé banky jen za letošek spadly o bezmála 48 % až na 12,6 dolarů za kus k 7. červenci 2016. Co vše stojí za tímto propadem? Skandály, pokuty, chybná rozhodnutí i nešťastné události.

Začátek konce

Pokud byla „smrt“ Lehman Brothers a Bear Stearns rychlá a bezbolestná, v případě Duetsche Bank jsme svědky dlouhého, pomalého a především bolestného umírání.

Ještě v nedávné době byla divize investičního bankovnictví sledované společnosti jednou ze světově největších. Velikostí byla srovnatelná s těmi u Goldman Sachs, JP Morgan, Bank of America či Citigroup. Většina z těchto bank se po poslední krizi potýkala s výraznými problémy, ovšem pouze Duetsche Bank se z nich nikdy nedokázala oklepat. Právě to je celkem paradoxní, jelikož v roce 2009 její CEO Josef Ackermenan hrdě prohlašoval, že banka má dostatek kapitálu a že se s krizí vypořádává mnohem lépe než její konkurenti.

Opak byl pravdou. V roce 2012 se ukázalo, že banka tajně skrývala ztráty o velikosti 12 miliard dolarů z derivátových obchodů, aby tak zabránila možnému bailoutu ze strany vlády. Pokud by tehdejší čísla nebyla zfalšována, kapitál Deutsche Bank by klesl na neudržitelnou úroveň, která by nutně vyžadovala zásah zvenčí.

Mezitím dále vyplynulo , že část zisku, kterého se bance podařilo dosáhnout v krizovém roce 2008, pocházela z manipulace úrokové sazby LIBOR. Podle serveru Huffington Post dosahovaly peníze vydělané tímto způsobem více jak 650 milionů dolarů. Radost ze zisku však dlouho netrvala, jelikož konečná pokuta za celou manipulační kauzu dosáhla rekordních 2,5 miliardy dolarů.

Tehdy Duetsche Bank uznala, že už opravdu potřebuje více kapitálu. A tak se i stalo. V roce 2013 se jí podařilo získat 3 miliardy euro, přičemž již tehdy vedení tvrdilo, že žádné další zdroje již nebudou potřeba. I přesto však banka rok poté získala dalších 1,5 miliardy a nakonec dodatečných 8 miliard eur.

„Nešťastné události“

V návaznosti na zmiňované události se banka stále pokouší chytit druhou mízu. Bohužel, často se objevují věci, které jí tuto snahu zdařile maří.

Od krize si německá firma prošla opakovanou výměnou vedení. Aktuálně v čele stojí CEO John Cryan, který v říjnu 2015 ohlásil restrukturalizací zahrnující velkou revizi provozu a počtu zaměstnanců. Výsledek? Propuštěno má být 9 tisíc zaměstnanců a 6 tisíc externistů. Banka se rovněž stáhne z celkem 10 světových zemí.

Mezníky pokračují. Rok 2016 začal nechvalně tím, že za 2015 banka ohlásila rekordní ztrátu o velikosti 6,8 miliardy eur. Tehdy do hry opět vstoupilo vedení, když sám Cryan mezi své zaměstnance a do celého světa vůbec prohlašoval, že jeho společnost stojí na pevných základech. Tato slova pak umocnil sám německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který řekl, že se o stav i budoucnost Duetsche Bank nikterak nestrachuje.

V polovině května přišla další rána.  Barenberg Bank tehdy prohlásila, že zadlužení „DB“ je naprosto nepřekonatelné a že bance proces osekávání vnitřních procesů a expozice k obnově rozhodně nepomůže. Začátkem června pak byli v USA obviněni dva bývalí tradeři z manipulování úrokovými sazbami, zatímco ve Spojeném království se hovoří o tom, že v této kauze mělo prsty dalších 29 zaměstnanců.

Dalším hřebíčkem do rakve je odhlasovaný brexit. Odchod Británie z EU by pro Deutsche Bank jakožto největší evropskou banku znamenal problém, už jen proto, že 19 % jejích příjmů pochází právě z ostrovní země. Výčet nakonec uzavírá selhání „DB“ v amerických zátěžových testech a prohlášení Mezinárodního měnového fondu o tom, že je německá společnosti nejnebezpečnější bankou světa.

Sled těchto událostí už tak moc nesvědčí o tom, že by banka stála na pevných základech, že? Hlavní otázkou tak zůstává, co bude s Deutsche Bank a s její derivátovou expozicí o velikosti více jak 55 bilionů euro pokud se ukáže, že je insolventní…..

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter