Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Super Mario převálcoval Apple. Nastává nová éra technologií

Včerejší večer byl svátkem pro všechny „jablíčkáře“. Fanoušci americké společnosti Apple horlivě sledovali, jak Tim Cook světu představuje iPhone 7 společně s novou verzí Apple Watch. Byť už tzv. Apple Keynote není, co býval, investoři představené novinky ohodnotili poměrně pozitivně, nejednalo se však o žádné extrémní haló. Akcie společnosti si tak připsaly téměř 0,7 %, což ovšem není nic v porovnání s pravým „vítězem“ celé události. Tím byla bezesporu firma Nintendo.

Rozbuškou rally titulu japonské firmy, která během včerejšího amerického obchodování dosáhla téměř +30 %, byla informace o tom, že iPhone 7 bude obsahovat hru Super Mario a hodinky Apple Watch budou umožňovat hraní hitu letošního roku, kterým je Pokemon Go. Pro Nintendo určitě pozitivní zpráva, která přišla jako spása z nebes v době, kdy veškerá Pokemon euforie pozvolna utichala. Faktem je, že za tímto vývojem stojí mnohem víc, a to nový trend, který je možné pozorovat v celém technologickém sektoru.

O jakém trendu je řeč? Investoři už nesází na výrobce iPhonů, potažmo jiných technologických produktů, nýbrž na tituly softwarových vývojářů a tvůrců speciálních komponentů. Příkladem může být srovnání akcií Apple s Nintendem v období od června až do dneška. Zatímco nakousnuté jablko si připsalo +9,52 %, japonská firma ho s +71,4 % doslova převálcovala.

Doba, kdy Apple a jeho dodavatelé po představení nového produktu zaznamenaly rapidní zisky (jako tomu bylo v roce 2007 po předvedení originální iPhonu) je ta tam. Během posledních tří let čelily výrobci a dodavatelé Applu klesajícím výnosům po každém „vypuštění“ nového produktu s emblémem nakousnutého jablka. Příkladem mohou být tchajwanské trhy, kde jsou zaknihované akcie mnohých dodavatelů společnosti. Řeč je především o firmě Hon Hai Precision Industry či o Pegatron Corp. Tituly obou společností po představení iPhonu 7 zaznamenaly  pokles, který tak narušil rostoucí trend předchozích dní.

Svou roli na tomto vývoji sehrály i predikce ohledně dodávek smartphonů, u kterých se očekává pokles o zhruba 10 %, a to jen za letošní rok. Podle Stevena Pelayoe, šéfa asijské divize technologií v bance HSBC, se zpomalující růst zájmu o chytré telefony projeví především u dodavatelů jejich komponentů, zatímco pravý opak bude pozorován u vývojářů a dalších výrobců nových a specializovaných technologií.

„Zájem investorů se zúžil na nové technologie, jako je budoucí generace procesorů, mnohem detailnější fotoaparáty či výkonnější paměti,“ přepisuje Pelayova slova server Wall Street Journal. „Naopak v případě ostatních, „běžných“ dodavatelů se zájem investorů postupně vytrácí. Výsledkem tohoto procesu je zaostávání hospodářského výkonu podniků s nízkými maržemi, zatímco tvůrci specializovaných zařízení, tedy těch, která nás většinou baví, raketově rostou.“

Podle výzkumu banky Citigroup by tak z voděodolné technologie a z odstranění tradičního konektoru pro připojení sluchátek u nového iPhonu měly profitovat společnosti jako hongkongská AAC Technologies Holdings, GoerTek, či Largan Precision.

Zájem o nové technologie pozitivně ovlivňuje i země, kde sídlí jejich výrobci. Jde například o Tchaj-wan, kde poslední data potvrdila obnovu oblasti exportu technologických zařízení. Do budoucna se čeká, že to bude právě tento sektor, který by měl mít hlavní podíl na raketovém růstu tchajwanského vývozu a na celkovém zlepšení investičního výhledu země.

Co se týče samotného iPhonu 7, jeho první hodnocení nejsou sice negativní, ovšem zároveň neprojevují kdovíjak velké nadšení. Někteří analytici dokonce uživatelům doporučují, aby s aktualizací nového telefonu raději ještě počkali, a to na příští rok, kdy se čeká představení verze 8.

 

Newsletter