Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Hlas z Bundesbank: Kryptoměny zvyšují riziko bankrotů bank

Kryptoměnová horečka je v plném proudu. Není tomu tak dávno, kdy poptávka po digitálních měnách hnala jejich ceny na stále nové rekordní hodnoty. Mnozí přitom již dříve varovali před riziky, která s sebou investice do tohoto fenoménu současnosti přináší. Nyní však přichází ještě poněkud znepokojivější varování, a sice od jedné z nejvlivnějších osobností finančního světa, guvernéra německé centrální banky a člena bankovní rady ECB Jense Weidmanna. 

Šéf Bundesbanky Jens Weidmann podle německého finančního serveru Finanzen.net před týdnem na přednášce ve Frankfurtu uvedl, že digitální měny mají potenciál výrazně zhoršit budoucí finanční krize. Jak?

Význam digitálních měn roste a v celém světě sílí tlak na centrální banky. Ty podle Weidmanna nakonec přikročí k emisi kryptoměn vlastních, aby průměrným občanům poskytly ujištění, že jsou takovéto měny stabilní a bezpečné. A podle serveru významní centrální bankéři otázku možného vydávání vlastních digitálních a státem krytých měn skutečně již měsíce řeší.

Putin se zajímá o ethereum. Proč?

Díky tomu by se tyto měny mohly v budoucnu stát naprosto samozřejmým prostředkem směny i pro běžné občany. To samo o sobě není nic problematického. Státem krytá digitální měna by měla jisté výhody – platební transakce by byly levnější, množství peněz v oběhu by se dalo lépe kontrolovat a platby by byly mnohem snáze dohledatelné.

Problém podle německého guvernéra přijde ve chvíli hospodářské krize, kdy by digitální měny mohly po celém světě rychle zvyšovat riziko kolapsu bankovního sektoru.

Kryptoměny: Fenomén, rally, šílenství, krach? Jak to vidí odborníci

Jakmile se totiž klienti začnou obávat o finanční stabilitu své banky, chtějí zpravidla jediné – zachránit své úspory, a to co nejrychleji a v co největší míře. Dojde k takzvanému „runu“, tedy hromadnému vybírání vkladů v obavě, že by o ně jejich majitelé mohli přijít, což může v krajním případě dohnat banku až k vyhlášení platební neschopnosti.

Podle Weidmanna s kryptoměnami riziko bankrotů značně vzroste, protože by takové vybírání peněz probíhalo výrazně rychleji – pouhou digitální transakcí, kterou lze realizovat jedním kliknutím během několika minut a bez nutnosti stát fronty u přepážky nebo u bankomatu. A co hůř, proti bleskovému odlivu likvidity by se banka jen těžko mohla nějak bránit – uzavřít pobočky tak, jako to lze při současné podobě runu, by jí totiž nebylo nic platné.

Německá centrální banka varuje: Bitcoinu nevěřte!

Viceguvernér ČNB „vrací úder“ aneb polemika kolem bitcoinu pokračuje

Newsletter