Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Wall Street se zmenšuje

Byť americké banky za třetí kvartál vykázaly výsledky, které hravě porazily očekávání, samotná Wall Street na tom není zrovna dobře. Potvrzuje to například poslední zpráva Thomase DiNapoliho, hlavního finančního kontrola státu New York, podle kterého se Wall Street doslova zmenšuje.

Za první polovinu roku 2016 dosáhl finanční průmysl situovaný ve městě New York zisku o velikosti 9,3 miliardy dolarů. Toto číslo je zhruba o 18 % nižší, než bylo za celý rok 2015, což Wall Street dostává na zajímavou cestu možného meziročního zlepšení. DiNapoli však v tomto směru poukazuje na další faktory, které by tento scénář mohly zhatit, a to jednak na očekávané navýšení sazeb Federálního rezervního systému a výsledek blížících se prezidentských voleb.

Byť je tento vývoj relativně pozitivní, nebylo ho dosaženo za situace nulových „ztrát“. Zde je možné zmínit osekání bonusů, a to v průměru o 9 % na 146 200 dolarů jen za rok 2015. Celkově se jedná o již třetí pokles v řadě. Ten samý trend byl pak pozorován i u zaměstnanosti. Jen v době od března do srpna 2016 bylo na Wall Street zrušeno celkem 2600 pracovních míst.

Wall Street a světlo na konci tunelu?

„Jak se zdá, finanční průmyslu města New York se po dvou letech růstu vydal na opačnou cestu zmenšování,“ přepisuje slova reportu server Business Insider. „I přesto tento evidentní trend je možné, že v závěru roku budeme pozorovat poslední záchvěv v podobě mírného nárůstu zaměstnanosti.“

Co se týče zisků, i zde je pozorován jasný pokles, který se na Wall Street drží od roku 2012. Během minulého roku dosáhly zisky newyorské finanční mekky 14,3 miliardy dolarů, tedy o 11 % měně než v roce předchozím.

Segment vyplácených bonusů se rovněž zmenšuje, a to nepřetržitě od roku 2013.

Na druhou stranu, velké množství finančních firem v návaznosti na snižování bonusů zvýšilo základní fixní mzdy. Obdobně je v „kurzu“ i vyplácení prokazatelně nižších bonusů s tím, že o to vyšší budou ty v nadcházejících letech.

A jak je na tom Wall Street ve srovnání s ostatními oblastmi? V roce 2015 se průměrná mzda newyorského finančníka (včetně bonusů) pohybovala na 388 tisících dolarů, což je více jak pětkrát tolik, co si ročně vydělají pracovníci z ostatních segmentů soukromého sektoru (74 100 USD).

Američané nenávidí Wall Street

Newsletter