Čína proti kryptoměnám. Centrální banka zatrhla jejich vydávání

Celkem 1,6 miliardy dolarů bylo letos celosvětově vybráno pomocí primární emise digitálních měn (Initial Coin Offering, ICO). Čína se však s tímto novým způsobem crowdfundingu kamarádit nechce. Tamní centrální banka tak dnes ráno organizátory vyzvala, aby byly veškeré ICO do odvolání okamžitě zastaveny.

Zpráva ze světa kryptoměn přišla přímo od centrálního regulátora, informovala o tom v pondělí ráno agentura Reuters. Čínská centrální banka PBOC podle dostupných zpráv provedla vyšetřování, které ukázalo, že tyto „ aktivity narušují finanční pořádek a měly by být zakázány“.

Prodej digitálních tokenů pomocí ICO letos zažívá výrazný nárůst popularity. Podle odhadu firmy Chainalysis bylo letos vybráno už 1,6 miliardy dolarů. Způsob financování pomocí kryptoměn se však  v Číně prokázal jako hrozba pro stabilitu tamního finančního trhu – úřady měly problém krotit finanční toky, které šly až za hranici tradičního bankovního systému.

Dark web, bitcoin a přesun jinam

ICO je vnímáno jako alternativa k venture capital fondům a investičním bankám. To je jedním z důvodů, proč na sebe tento druh financování nedávno upoutal tak vážnou pozornost centrálních bank po celém světě. Některé to podle agentury Bloomberg mohou vnímat jako hrozbu jejich „nadvlády“.

Initial Coin Offering může být považováno za křížence mezi crowdfundingem a akciovým IPO. Obsahuje prodej virtuální měny založené na platformě blockchain. Na rozdíl od tradičního IPO, kde jsou předmětem obchodování akcie, však investor dostane virtuální tokeny, které jsou jedinečné pro danou firmu (emitenta) či skupinu firem. Tokeny pak rostou na hodnotě, jen pokud se startup prokáže dobrým potenciálem, zvýší zájem lidí a v důsledku toho pak posílí likviditu firmy.

Šest světových bank spojuje síly k vytvoření vlastní digitální měny

Minulé pondělí zveřejnil finanční magazín Caixin informaci, že čínský regulátor připravuje pro ICO nová pravidla. Než budou zavedena, bude však tento způsob financování zakázán. Sečtělý místní investoři tedy obdrželi varování jeden týden před oficiálním potvrzení centrální bankou, které bylo zveřejněno ráno.

Podle dat vládní organizace, která monitoruje finanční aktivitu na internetu, se k červenci zapojilo v Číně do ICO 105 tisíc lidí. V 65 projektech bylo vybráno 2,62 miliardy jüanů.

Newsletter