Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Záporné sazby pod palbou Citigroup. Jak sráží akcie bank?

O úspěchu záporných sazeb se vedou sáhodlouhé debaty. Citigroup nyní přináší důkaz, že nejméně jedna část ekonomiky touto nekonvenční politikou značně trpí. Je to bankovnictví, uvedl server MarketWatch.

Analytici Citi na jednom grafu zachytili, že věřitelé jsou v prostředí záporných sazeb nyní oceněni jen na 75 procent toho, kde byli na počátku letošního roku. Akcie bank, kde jsou úrokové sazby nad nulou, se naopak příliš nezměnily.

Jako zástupce zemí se zápornými sazbami Citi použila akcie japonských bank a bankovních titulů z eurozóny. Jako příklad zemí bez záporných sazeb Spojené státy, Spojené království, Kanadu a Austrálii. Do grafu nezahrnuli Švédsko, Dánsko a Švýcarsko, tedy země, které nyní mají záporné sazby.

Analýza Citi přichází den poté, co Bank of Japan i přes všechna očekávání ponechala svou hlavní úrokovou sazbu na minus 0,1 procenta. Zrušila však svůj dosavadní cíl objemu nákupu aktiv (ročně 80 bilionů jenů) a místo něj se nově zaměří na řízení výnosové křivky. Svou činností tak hodlá udržovat výnos 10letých japonských bondů poblíž nuly.

Bank of England a chuť si zakopat

„Překážka pro snížení sazeb se tak jeví jako pravděpodobná a pro další snížení existuje jen omezený prostor, ale Bank od Japan a další centrální banky záporné sazby ještě neodepsaly,“ poznamenali analytici Citi.

Japonsko letos v lednu následovalo ECB a zavedlo vůbec poprvé v historii záporné sazby ve snaze nastartovat ekonomiku. Tato politika ale byla v zemích eurozóny i Japonsko pod palbou kritiků. Podle nich spíš škodí, než pomáhá.

Newsletter