Čeká rozvíjející se trhy oživení?

Pro jednu z nejvíce deformovaných tříd aktiv na finančních trzích existují náznaky oživení. Rozvíjející se trhy zažily několik hrůzných let, když investoři vytáhli prostředky kvůli perspektivě slabšího růstu v kdysi vzkvétající ekonomice, kvůli volatilitě na čínských trzích a pravděpodobně vyšším úrokovým sazbám v USA v roce 2015. Odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů byl nejrobustnější od konce roku 1980.

Podle údajů z Institutu mezinárodních financí (IIF) zveřejněných v pondělí, se ale toky investic na rozvíjejících se trzích v únoru po sedmi měsících odlivu obrátily.

IIF vysvětluje únorový zvrat „neobvykle velkým“ posunem v tržním očekávání, které je daleko od předvídaného až čtyřnásobného zvýšení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem. Podle současných prognóz by naopak mohly zůstat na stejné úrovni nebo by se mohly dokonce snížit.

Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu v únoru prohloubila pokles na minimum za více než čtyři roky a sektor služeb rostl nejpomaleji za osm let.

Posted by Roklen24 on Monday, 29 February 2016

Únorové oslabení odtoku investic z emerging markets přichází navzdory volatilnímu měsíci na rozvíjejících se trzích. V pondělí Bank of America-Merrill Lynch uvedla, že končí se svým medvědím postojem vůči EM a posouvá svůj pohled k „takticky býčímu“. Banka poukazuje na některé klíčové změny v ekonomickém výhledu: „data z USA jsou lepší, čínskou měnovou politiku, indexy nákupních manažerů rozvíjejících se trhů.“ Další změnou je oživení politické scény, uvedla banka v pondělní poznámce. 

Bank of America ale není jediná, která je na rozvíjející trhy pozitivnější. Minulý týden upravila výhled na akcie na rozvíjejících se trzích také Citigroup na „overweight“. Poté co Bank of America zveřejnila svou poznámku, Čínská lidová banka (PBoC) oznámila, že by mohla snížit poměr povinných minimálních rezerv bank o 50 bazických bodů.

O recesi zisků amerických korporací se hovoří poměrně dlouho. Existuje možnost její transformace na recesi celé ekonomiky? A lze se proti tomu nějak „bránit“?

Posted by Roklen24 on Monday, 29 February 2016

Trhy se v posledních několika měsících otřásaly po celém světě, rozvíjející se trhy pak byly obzvláště zasaženy odlivem, kvůli obavám ze zpomalující ekonomiky Číny, stejně jako fakt, zda Federální rezervní systém by zpřísnil měnovou politiku příliš rychle. Bank of America ale také poznamenala, že má stále dlouhodobější obavy o Asii a o rozvíjející se trhy, například kvůli příjmům z rekordně nízkých marží, relativně vysokému ocenění, rekordnímu dluhu soukromého sektoru k hrubému domácímu produktu, či obavám kvůli čínskému dluhu a politickým výzvám.

Newsletter