Multimiliardový byznys, kterého se Wall Street štítí

Kde zakotvit peníze, aby potenciální zisk byl vyšší než nadprůměrný? To je otázka, kterou si klade každý investor, včetně těch největších působících na Wall Street. Ve Spojených státech taková příležitost existuje, má ovšem jedno velké „ALE“, kterým jsou federální zákony. O čem je řeč? O stále (ne)legálním marihuanovém průmyslu.

Prodej trávy zažívá ve Spojených státech nevídaný boom. Podle odhadů společnosti ArcView Market Research by letošní odbyt legálních prodejců marihuany měl dosáhnout téměř 7 miliard dolarů, což odpovídá více jak 25% růstu oproti minulému roku.  Zájem ze strany investorů by kromě těchto čísel měl vzbudit i 100milionový fond MedMen Opportuity Fund, který byl ve Spojených státech otevřen teprve minulý týden. Jeho hlavním cílem je dostat expandující průmysl do světa „velkých“ trhů a investičních hráčů.

Podle zakladatele fondu Adama Biermana se však první kolo financování ponese „pouze“ ve znamení zámožných jednotlivců, případně rodinných investičních společností. Velcí institucionální investoři spravující miliardy dolarů v aktivech se budou pravděpodobně stále držet zpátky.

Berňák a banky aneb noční můry (nejen) prodejců marihuany

I přesto, že je marihuana legální (ať už jde o rekreační či lékařské použití a s tím spojený obchod) už v 25 státech, samotný prodej a držení je stále z hlediska federální legislativy nelegální. Problém by rovněž mohly představovat i interní standardy, které u většiny velkých investorů bývají nastaveny silně konzervativně a nedovolují tedy riskantnější investice typu obchodování s trávou.

Z hlediska jednotlivých prodejců (a nejen jich), není podle agentury Bloomberg ve Spojených státech žádná větší veřejně obchodovaná společnost. Více jak 50 institucí pak funguje jako akciové firmy s tzv. „penny stocks“, neboli ceny jejich akcií jsou v relativním srovnání velice nízké (cca pod 1 dolarem).

Tento trend se pokusila zvrátit společnost MassRoots, oficiální sociální síť spojující milovníky trávy, která podala žádost o zaknihování svých akcií na burze Nasdaq. Její požadavek byl však zamítnut. Hlavním argumentem byla obava z toho, že síť bude fungovat jako trh s nelegální marihuanou, což ostatně byla jedna z hrozeb, kterou sama firma označila ve své vyplněné žádosti.

Jak zaplnit díru na trhu? Stačí spojit „trávu“ a technologie

Z hlediska prodeje marihuany se v posledních měsících rovněž hovořilo o nově založené virtuální marihuanové burze Amercanex. Tak vznikla ruku v ruce s tím, jak veřejné průzkumy hovoří pro další legalizaci, o které budou v dohledné době pravděpodobně jednat další státy, jako například Kalifornie a Massachusetts.

Pravdou je, že nová burza má přísná pravidla fungování. Obchodovaný produkt musí být standardizovaný, tudíž veškeré zboží podléhá laboratorním testům. Stejně tak musí být nakupující a prodávající ze stejného státu, jelikož přeshraniční styk je regulován vládou. Oba zúčastnění tak musí být součástí té samé jurisdikce, která prodej a držení trávy povoluje.

I přes všechna pozitiva je příchod velkých hráčů zatím v nedohlednu. „Federální zákony zatím neumožňují, aby se marihuanový průmysl stal běžným jako každý jiný,“ řekl pro Business Insider Bierman. „I kdyby se změnilo vnímání všech jednotlivců, bohaté a velké firmy nejsou dostatečně flexibilní, aby v okamžiku změnily pravidla svého fungování.“

Proto si firmy jako je MedMen či Privateer Holdings, private equity společnost zaměřující se právě na obchod s kanabisem, musí trh tvořit doslova samy. Na jednu stranu fungují jako každý jiný subjekt tohoto typu (fond, private equity). Na druhou stranu se potýkají s problémy, jako je například jejich vlastní ohodnocení a soulad s nastavenými legislativními pravidly.

Pravdou je, že účastníci marihuanového průmyslu si i přes všechny překážky udržují nadšení. Ostatně, jak říká sám zakladatel fondu MedMen, „ti, kteří nasednou do rozjeté mašiny s emblémem trávy jako první, zažijí jízdu, jež se nebude už nikdy opakovat.“

Nelehký život prodejce „trávy“ aneb uložení „marihuanových“ peněz

Newsletter