Politici v EU i Británii budou řešit následky brexitu

O vzrušené situaci po referendu z minulého týdne, při němž Britové rozhodli o odchodu z Evropské unie, bude dnes dopoledne v Londýně jednat britská vláda. Série přípravných jednání před úterním summitem Evropské unie čeká také evropské politiky. V Praze se pak kvůli brexitu sejdou ministři zahraničí visegrádské čtyřky, Německa a Francie.

S předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem bude dopoledne jednat v Paříži nejprve francouzský prezident François Hollande a poté odpoledne v Berlíně německá kancléřka Angela Merkelová. Ta se pak večer setká s Hollandem a italským premiérem Matteem Renzim.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v neděli uvedl, že předsedu Evropské komise Jean-Clauda Junckera v současné době nevidí jako muže na svém místě. Zaorálek chce premiérovi Bohuslavu Sobotkovi navrhnout, aby na summitu zastával cíl držet zbytek Evropy pohromadě, nejít do velkých integračních iniciativ a soustředit se na praktické věci, jako je nezaměstnanost, nerovnost v Evropě, zabránění dalších finančních krizí nebo otázka bezpečnosti.

V Bruselu se zároveň uskuteční první „poreferendové“ zasedání Evropské komise. S šéfkou evropské diplomacie Federikou Mogheriniovou bude v belgické metropoli jednat o brexitu americký ministr zahraničí John Kerry, který se později přesune do Londýna k rozhovorům se svým britským protějškem Philipem Hammondem.

Odpoledne má o budoucích politických krocích diskutovat britský parlament. První schůze po brexitu se sejde v situaci, kdy veřejné mínění v zemi je hluboce rozděleno a Skotsko ohlásilo záměr uspořádat nové referendum o nezávislosti. Britský premiér David Cameron bezprostředně po ohlášení výsledků v pátek oznámil, že během příštích tří měsíců z vedení kabinetu odejde.

Konflikty po referendu zmítají i opozičními labouristy, jejichž šéf Jeremy Corbyn bude večer na schůzi vedení obhajovat svůj post. Jeho stínový kabinet se o víkendu fakticky rozpadl a mnozí poslanci šéfovi strany vyčítají chabou obhajobu sounáležitosti s EU během kampaně před referendem. Nečekaný výsledek hlasování bude tématem i debaty zastupitelů severoirského regionálního parlamentu. S ulsterskou premiérkou Arlene Fosterovou budou poslanci jednat o referendu, jehož celostátní výsledky byly opačné, než mínění severoirských voličů.

Proces odchodu Británie z Evropské unie by měl podle řady evropských politiků začít co nejdříve. Shodují se i na nutnosti rychlého zahájení příprav transformace unie a nečekat až na nástupce britského premiéra Davida Camerona.

Newsletter