Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Bitcoin letí vzhůru. Jak to vidí experti na kryptoměny?

Další kapitálové kontroly v Číně, demonetizace obyvatel Indie, stejně tak jako spotřeba toneru v tiskárnách na peníze a narůstající snahy států o totálně kontrolovanou bezhotovostní společnost vyvolávají narůstající poptávku po decentralizovaných kryptoměnách, jako je bitcoin. To jsou podle experta na kryptoměny Karla Fillnera některé důvody, proč bitcoin včera pokořil psychologickou metu 1000 USD, nad níž byl naposledy zhruba před třemi roky. Co říkají na růst kryptoměny další odborníci?

Podle experta na kryptoměny Dominika Stroukala lidé bitcoin stále více používají a zvýšená poptávka se tak odrazila v ceně. Když byl naposledy bitcoin přes 1000 dolarů, bylo jich v oběhu 12 milionů, dnes je to o třetinu více. Celkem 33% inflace za tři roky tak nutně byla vyrovnána zvýšenou poptávkou. A je důležité, že bitcoin používá stále více lidí. Díky tomu roste tlak na inovace a celý proces získávání a utrácení kryptoměn je stále jednodušší a uživatelsky příjemnější, míní Stroukal.

„Jako hlavní hnací sílu další adopce bitcoinu jako platidla i jako rezervní měny vidím špatný stav současného finančního systému a předluženost jednotlivých států. Vysoká inflace, zavádění nových restrikcí, rušení hotovosti, ´danění´ zůstatků na bankovních účtech – všechny tyto efekty povedou lidi k hledání alternativ, mezi které již dnes bitcoin jako největší nestátní digitální měna bezesporu patří,“ uvedl odborník na alternativní měny Martin Šíp.

„Mě osobně silný prosincový běh bitcoinu potěšil a připomněl mi staré dobré časy velkých růstů a pádů před rokem 2015. Ačkoliv se chování ceny bitcoinu za poslední dva roky hodně uklidnilo a jeho volatilita znatelně poklesla, myslím, že nás bitcoin v roce 2017 svou divokostí ještě překvapí,“ naznačil Šíp. „Růst posledních měsíců potvrdil, že jsme již překonali spekulativní kocovinu z roku 2013, kdy bylo dosaženo maxima kolem 1100 USD. Od té doby bitcoinové fundamenty po všech stránkách jen posílily,“ dodal.

Pokoření magické hranice 1000 USD za jeden bitcoin na světových kryptoměnových burzách čekala velká část bitcoinové komunity právě v závěru roku 2016. Není ani tak důležité, zda byly odhady na den přesné, konstatoval Fillner.

Podle něj se dá očekávat, že FOMO efekt (fear of missing out, snaha o dohnání ujíždějícího vlaku), kdy část laických spekulantů vyžene v nejbližších dnech cenu bitcoinu možná o pár set dolarů výš, aby ti poučenější měli odkud vybrat zisky po předchozích výhodných nákupech.

„Ani očekávaná korekce podle mě ovšem nemůže nic změnit na tom, že se celkově volatilita bitcoinu dostává čím dál více na přijatelnou úroveň a růst ceny není jen výstřelkem, ale očekávaným trendem. Poučení to vědí a drží část majetku v digitální měně, další to pochopí při první pořádné finanční krizi, respektive jejích skutečných projevech. Potom nám bude připadat tisíc dolarů za bitcoin jako směšná láce…,“ míní Fillner.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem.

Newsletter