Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Liquidity Supernova 2017: Centrální banky už nakoupily za bilion USD

Od začátku letošního roku nakoupily největší centrální banky finanční aktiva v enormní hodnotě jeden bilion amerických dolarů. Pokud by tento trend pokračoval do konce roku, pak by si za letošní rok do společné bilance připsaly rekordních 3,6 bilionu dolarů. Informoval o tom server ZeroHedge.com na základě komentáře Michaela Hartnetta, šéfa investiční stragie Bank of America.

Centrální banky nakupují a nakupují již od finanční krize v roce 2008. Jak ukazuje následující graf, Evropská centrální banka (ECB), Bank of Japan (BoJ), Fed, Bank of England (BoE) a Švýcarská národní banka (SNB) nafoukly svojí svojí souhrnnou bilanci aktiv za poslední desetiletí na neuvěřitelných 14,6 bilionu dolarů.

A jak poznamenal Hartnett, tato „Liquidity Supernova“ je nejpřirozenějším vysvětlením toho, proč globální dluhopisy a akcie vykazují dvojciferné anualizované roční zisky (YTD/Year-to-date – od začátku roku) navzdory všem současným politickým otřesům a hrozbám.

O tom, jak (ne)funguje kvantitativní uvolňování

Jak ukazuje další graf, ECB, BoJ, BoE a Fed dohromady připsaly do své společné bilance každý měsíc za poslední rok aktiva průměrně v hodnotě téměř 200 miliard dolarů.

Největší bankovní systém čítá 33 bilionů dolarů. Komu patří?

Rovněž se za poslední desetiletí rychle zvyšuje relace aktiv největších centrálních bank k poměru k HDP daných zemí (zkratka PBOC – Čínská lidová banka).

A pak se ptejte, proč už trhy nereagují „normálně“ a neustále rostou…

Bilance největších centrálních bank? Třetina světového HDP

Newsletter