Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Čínský prezident se ve Švýcarsku vyslovil proti protekcionismu

Čínský prezident Si Ťin-pching Si se dnes důrazně vyslovil proti rostoucím ochranářským tendencím v globální ekonomice. Prezident to uvedl na oficiální návštěvě Švýcarska, den před zahájením schůzek Světového ekonomického fóra v Davosu, jichž se Si zúčastní jako první hlava čínského státu.

„Protekcionismus, populismus a deglobalizace jsou na vzestupu. To není dobré pro užší globální spolupráci,“ citovala čínského prezidenta agentura Reuters. Si hodlá v Davosu vystupovat jako hlavní zastánce globalizace a obchodní liberalizace, které jsou u veřejnosti západních zemí od finanční krize stále více v nemilosti.

Čínská ekonomika v roce 2016 rostla podle odhadů tempem 6,7 procenta a podle prezidenta vstoupila po období zpomalování do „nového normálu“ stabilního růstu. Mezinárodní měnový fond dnes zlepšil odhad růstu druhé největší ekonomiky světa na příští rok na 6,5 procenta.

Čína je přes radikální liberalizaci ekonomiky za poslední čtvrtstoletí zároveň svými obchodními partnery často kritizována za přetrvávající obchodní bariéry a protekcionistický přístup k zahraničním investicím. Německé velvyslanectví v Pekingu proto dnes čínskou vládu vyzvalo, aby přešla od slov k činům a dál otevřela čínský trh zahraničním firmám.

Si Ťin-pching je prvním čínským prezidentem, který se zúčastní setkání globálních finančních a politických vůdců ve švýcarském Davosu, jež se koná tento týden. Čeká se, že letošním schůzkám budou dominovat diskuse o rostoucím odporu veřejnosti vůči globalizaci, který přispěl k loňskému zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

Newsletter