Vadnoucí jiskra diamantů

Komoditní trhy si v poslední době prošly intenzivním propadem. Ušetřeny nebyly ani drahé kameny, obzvláště diamanty. Právě ty patří mezi instrumenty, jejichž cena si letos udržuje převážně klesající trend a jak se zdá, ten bude i nadále pokračovat. V meziročním srovnání již cena diamantů klesla o 29 %.

V srpnu se cenový propad ještě prohloubil, přičemž hlavním fundamentem byl pokles čínských akciových trhů, který byl doprovázen celkovým zpomalením druhé největší ekonomiky světa. Svou roli ale hraje i válka čínského prezidenta Si Ťin-pchinga proti úplatkům. V rámci administrativního systému totiž odjakživa panoval systém obdarovávání, kdy vysoce postavení úředníci pravidelně dostávali poměrně luxusní dary, včetně diamantových šperků. Tomu chce vláda zabránit, a proto klesla poptávka po luxusním zboží.

Cena jednokarátového diamantu (cca 0,2 gramů) spadla během minulého měsíce o 0,9 %, zatímco levnější 0,3karátová verze o 1,7 %, uvádí data společnosti Rapaport Group, který se zabývá mezinárodním obchodem s drahými kameny. V podstatě tak jde o potvrzení dlouhodobého trendu, v jehož rámci si oba typy kamenů prošly za posledních 12 měsíců 12,9% a 29% poklesem.

„Ceny broušených diamantů v srpnu ještě více prohloubily svůj dlouhodobý pokles. Velmi málo obchodníků rozšiřovalo svůj inventář, většina z nich totiž vyčkává na ještě nižší úrovně. Propad světových akcií tak ještě více poškodil sentiment diamantového trhu a do toho se zhoršil i výhled globální poptávky po luxusním zboží,“ přepisuje slova analýzy společnosti Rapport server CNBC.

I přesto, že by byl akciový pád izolovaný, Rapport předvídá, že zpomalení čínské ekonomiky je dostatečně výrazné na to, aby se projevilo ve světové ceně drahých kamenů. Přispěl i zmiňovaný boj proti korupci a umělá devalvace jüanu, oba tyto kroky se totiž negativně projevily v poptávce po zbytném spotřebitelském zboží.

Dosavadní negativní vývoj pocítili obzvláště producenti z Indie. Dle agentury Reuters bylo v indickém „hlavním městě diamantů“ Surat propuštěno více jak pět tisíc brusičů a byla uzavřena polovina ze 12 největších zpracovatelských společností.

Nejistota na trhu diamantů

Klenotnická zhouba?

Klenotnický sektor si během roku 2014 připsal k dobru 1,9 %, uvádí to tak tzv. index vášně, který vytváří britská banka Coutts. Porazil tak segment luxusních hodinek, vín a trofejí.

Tento rok však investoři do klenotů nebudou pravděpodobně tak šťastní, a to právě vinou poklesu cen drahých kovů a kamenů. Například spotová cena zlata se za posledních 12 měsíců propadla o 11 %, stříbro pak za stejnou dobu odepsalo 24 % a platina 29 %.

Pokles se jasně projevuje ve výsledcích hospodaření klenotnických společností. Firma Tiffany reportovala za druhé čtvrtletí zisky i tržby poměrně hluboko pod očekáváním, za což nesl vinu nejen pokles komoditních trhů, ale i sílící dolar. Další podnik, De Beers, největší producent diamantů na světě, ohlásil za první pololetí 2015 tržby o velikosti 3 miliardy dolarů, což je o 21 % méně než před rokem.

Pokles tržeb De Beers se pak projevil i na produktu Botswany, která vlastní zhruba 15 % společnosti. Vinou špatných výsledků byla africká země nucena osekat svůj ekonomický výhled pro rok 2015 z 4,9 % na 2,6 %,

De Beers přitvrzuje. Nová pravidla diamantového trhu

Newsletter