Bydlení zdražuje. Sazby u hypotečních úvěrů jsou nad 2 %

AKTUALIZOVÁNO – Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v dubnu stoupla na 2,01 procenta. Na této úrovni byly sazby naposledy v únoru roku 2016. Úrokové sazby pokračují v pozvolném růstu. vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. 

Hypotéky stále zdražují a jejich dostupnost je horší. To se promítá i na snižujících se počtech a objemech. V dubnu bylo sjednáno 8555 hypotečních úvěrů, což je o 1 833 méně než v březnu. V meziročním srovnání počet hypoték poklesl o 487.

I objemy byly v dubnu nižší, a to o 3,5 miliardy korun oproti březnu. Ve čtvrtém měsíci tedy objemy klesly na 17,579 miliardy korun.

„Z doporučení ČNB mají banky nejvíce práce s limitem maximálně 15 procent objemu úvěrů nad 80 % hodnoty nemovitosti. Zájem o toto pásmo je stále výrazně vyšší než uvedený limit. Zvyšování sazeb v tomto segmentu tak bude i v nejbližší době stěžejním faktorem pro růst průměrných úrokových sazeb,“ uvádí Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

„Doba ultralevných hypoték je tedy za námi. Zřejmě na dlouhou dobu. Jejich průměrná sazba se pod hladinu dvou procent dlouho nepodívá, nedojde-li k něčemu nepředpokládanému,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Hypotéky se stávají méně dostupnými se zpřísňujícími se doporučeními České národní banky. Již dnes banky nesmí poskytnout úvěry nad 90 % zástavní hodnoty nemovitosti. A může být hůř. V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR leží „technická“ novela zákona o ČNB, která dodává centrální bance další pravomoci. A pokud by jich využila v rozsahu naznačeném ve Zprávě o finanční stabilitě 2015/2016, na hypotéku by dosáhl jen málokdo.

„Zájem o hypotéky, který banky zaznamenaly letos v prvním čtvrtletí, byl neudržitelný. Se zvyšování sazeb a zpřísňováním podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů lze právě už od druhého kvartálu počítat s ochabováním zájmu o hypotéky, příp. s růstem poptávky po jiných typech úvěrů, jimiž se lidé budou snažit regulaci ČNB obejít a na nemovitost financovat více druhy úvěrů naráz,“ dodal Kovanda.

Průměrná půjčka zůstává

Co se ale drží na svém, je průměrná výše hypotéky. Už od listopadu 2016 si lidé v průměru půjčují přes dva miliony korun. Ani letos v dubnu tomu nebylo jinak a průměrná výše hypotéky dosáhla na 2 054 856 korun.

Zájem o hypotéky tedy mírně klesá a není divu, když kvůli omezení ČNB banky nemohou poskytovat více než 90 procentní hypotéky. Tím pádem lidé musí sáhnout hlouběji do svých kapes a banky hypotéky zdražují. Navíc na hypoteční úvěr dosáhne méně lidí. Pro získání hypotéky je momentálně potřeba vyšší bonita a více vlastních financí, než tomu bylo dřív. V minulém rekordním roce naopak dostávali hypotéky skoro všichni.

Hypotéky během dubna zdražila ČSOB, Hypoteční banka, Expobank a UniCredit Bank.

 

Newsletter