Trhy začaly panikařit. Čínská vláda není všemocná

Dlouho platilo, že co se čínská vláda rozhodla dosáhnout, to dosáhla. Příliš dlouho. Teď ne. Investoři na trzích si to po další sadě slabých čísel z čínské ekonomiky začínají uvědomovat a rozjela se lavina pochmurné nálady a výprodejů: akcie v Evropě padly o více jak 3 %, akcie v USA padly o více jak 3 procenta a vymezily korekci, dolar obrátil do výrazných ztrát vůči euru, ropa klesla poprvé od krize roku 2009 pod 40 dolarů za barel. Na trhy nastoupila nervozita, panika.

Americké akciové indexy končí hluboko v červeném. Dow Jones odepsal přes 500 bodů poprvé od roku 2011. Za posledních pět let pouze čtyřikrát odepsal v jednom obchodním dni více jak 400 bodů. Procentuelně oevzdal 3,13 %, širší index S&P 500 končí níž o 3,19 %, technologický Nasdaq o 3,52 procenta. Americké akcie naplnily korekci.

Index S&P 500 ztratil podporu na dvou tisících bodech, investoři vyměnili technické úrovně za strach. Pouze akcie Apple propadly o 6 %, biotechnologický segment na Nasdaqu o 2,5 procenta. 28 procent titulů v S&P 500 se nachází v medvědím trhu.

Evropské akcie v pátek odepsaly kolem 3 procent. Za týden odepsaly kolem 7 procent. Čínské akcie v týdnu padly o dalších 12 procent. Čerstvá data ukázala, že aktivita v tamní výrobě je na 6,5letém minimu.

Dolar propadá k euru, které aktuálně sílí o 1,25 % k 1,1380 EURUSD. Americká lehká ropa WTI se poprvé od března roku 2009 dostala pod 40 dolarů za barel a futures ukazují na další pokles ceny komodity.

Investoři postupně začali vnímat, že situaci v Číně je vážná a utvrdil je v tom záznam z měnového jednání Fedu, které bylo na konci července. Dokument obavu z Číny a dopadu na světovou ekonomiku potvrdil a naznačuje oddálení růstu úrokových sazeb v USA. Pro investory je to potvrzením nejistoty – padá scénář, se kterým počítali, budou zvažovat, do jakého druhu aktiv a kde vložit svůj majetek. Jednání Fedu přitom bylo ještě před intervencí, která prudce oslabila čínskou měnu jüan dne 11. srpna a krom jiného spustila kaskádu propadů teritoriálně či obchodně navázaných měn.

Negativní sentiment ve Spojených státech doplňovaly dílčí zprávy. V Evropě pro euro a proti dolaru promluvila lepší než očekávaná aktivita v evropské ekonomice, investoři si naopak zatím nic moc nedělají z předčasných voleb, které se na 20. září rýsují v Řecku po čtvrteční demisi premiéra Tsiprase a tím celé vlády. Eurozóna poskytla pouze bezzubá prohlášení o „doufání, že krok nic nezmění na závazku reforem“. To přitom tak zcela jisté není.

Tsipras krok podniká kvůli revoltě zhruba třetiny poslanců jeho vládní strany SYRIZA, již má obrácenu proti sobě. Chce se zřejmě vyhnout potížím s případným hlasováním o důvěře vládě v parlamentu. V něm nemůže spoléhat na hlasy opozice tak, jako při schvalování mezinárodní pomoci Řecku a cesta by vedla hypoteticky k předčasným volbám, ale s jeho porážkou rebely. Takto vede cesta k volbám rychleji a bez potíží pro Tsiprase.

 

A je po klidu kolem Řecka. Premiér #Tsipras velmi pravděpodobně na 20. září vypíše předčasné volby. Dotlačila jej k tomu…

Posted by Roklen24 on 20. srpen 2015

Z americké korporátní sféry negativní náladu na trhu umocnily výsledky Deere. Gigant sice předvedl výsledek na akcii nad očekáváním, ale srazil výhled hospodaření. 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter