Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Čína míchá kartami. Pro Fed to může být brzy

Reakce Číny na pozdržení rozhodnutí MMF o tom, zda jüan vstoupí do klubu rezervních měn, na sebe nenechala dlouho čekat. Rozhodnutí centrální banky devalvovat měnu plní hlavní zprávy. Z pohledu obchodníků jsme svědky něčeho, co může mít své dalekosáhlé následky pro trh a jednotlivá aktiva. Pokračuje tím měnová válka, tedy snahy zemí oslabit domácí měny a tím podpořit kulhající růst domácích ekonomik. Také tím vyvstává myšlenka možného konce tématu silného dolaru.

Čína srazila měnu nejprudčeji za dvě desetiletí

Americký Fed již několikrát zmínil, že sleduje dění jak v Evropě, tak i v Asii, a jeho následky pro americkou ekonomiku. Co provedla Čína, podtrhuje slabost růstu druhé nejsilnější ekonomiky světa a bude mít s největší pravděpodobností vliv na rozhodnutí americké centrální banky při zářijovém zasedání. Jsme zřejmě svědky “změny hry”, riziko oddálení zvýšení sazeb v zámoří vzrostlo, po noční akci v Číně až na možný termín v roce 2016. Trh již dnes toto riziko začíná zahrnovat do svých cen a euro sílí na maxima z konce července.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Jedna z jistot, co na trhu většinou funguje, je to, že davový názor a obecná shoda na daný směr pohybu aktiva nefunguje. Již několikaměšíční růst dolaru a s tím spojená jistota dalšího posílení směrem k paritě s eurem u většiny účastníků trhu je přesně jedna z takových jistot, která nemusí fungovat, a překvapivý obchod resp. pohyb se právě může rozjíždět. Riziko, že se dočkáme překvapivého posílení eura k úrovním 1,17 – 1,18 EURUSD, tak vzrostlo mnohonásobně. Hlad po jakémkoliv tématu mezi hedge fondy je vysoký a již před začátkem léta jsme slyšeli hlasy o tom, že sázka na posílení dolaru ze současných úrovní není příliš zajímavá, a proto tento sektor trhu může být jednou z hybných sil překvapivého obchodu.

Fed je tak nadále v pasti ohledně svého rozhodnutí o prvním zvýšení sazeb po devíti letech a jakákoliv slabší data ze zámoří budou do trhu do září dodávat slabý moment dolaru. Pro české firmy se tak otevírá teoretická možnost oslabení dolaru ke koruně na úroveň 24,00 USDCZK.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter