Sedmidenní spanilá jízda ropy. Saúdská Arábie, věříme vám!

AKTUALIZOVÁNO – Černá komodita se zelená, a to už sedm dní v kuse. Ropa si aktuálně připisuje nejdelší rally od srpna 2016. A důvod? Ten hledejme u Saúdské Arábie.

Růst ropy (z hlediska amerických trhů) trvá již sedm dní. Během předešlých šesti si ropné futures obchodové na newyorském trhu připsaly 6,3 %. Hlavním motorem tohoto vývoje jsou očekávání ohledně blížícího se zasedání skupiny OPEC. Podle neoficiálních informací agentury Bloomberg na květnovém srazu kartelu dojde na prodloužení dohody o osekání těžby ropy členů i nečlenů OPEC do druhé poloviny roku. Hlavním iniciátorem by dle nejmenovaného zdroje měla být klíčová země, největší exportér ropy, Saúdská Arábie.

Informace o možném prodloužení dohody přišla v době, kdy byly rovněž reportovány odhady březnových výsledků těžební činnosti OPEC. Podle agentury Reuters celkem 11 zemí kartelu (ze všech 13, dohoda se netýká Nigérie a Libye) svou ropnou produkci v minulém měsíci snížilo více, než bylo původně naplánováno, a to v průměru na 29,757 milionu barelů za den. Limit byl původně nastaven na 29,804 milionu barelů.

Ví Rusko něco, co my ne?

Při započítání Nigérie a Libye celková produkce OPEC klesla dle odhadů Reuters na 31,939 milionu barelů za den. Pozitivní zprávou pro ropné „býky“ je pak i odhad o propadu denní těžby Saúdské Arábie zpět pod 10 milionů barelů. Pokud by predikovaná čísla byla správná, plnění dohody členů a vybraných nečlenů kartelu by pravděpodobně dosáhlo 104 %.

Odhad potvrzen. OPEC svou těžbu opět snížil

Oficiální čísla nakonec potvrdila, že odhady nebyly nikterak scestné. OPEC v březnu snížil svou denní produkci o 152 700 barelů až na celkových 31,9 milionu barelů. Největší osekání bylo pozorováno i Libye, Nigérie, Spojených arabských emirátů a Íránu. Saúdská Arábie svou těžbu minulý měsíc osekala o 111 tisíc barelů až na 9,9 milionu barelů.

Podle odhadů analytiků OPEC by poptávka po ropě kartelu měla letos dosahovat 32,2 milionu barelů za den. Pokud by tomu tak opravdu bylo a ropná produkce by navíc zůstala na současných úrovních, světové zásoby komodity by se během roku měly začít postupně snižovat, a to i za předpokladu boomu amerických těžařů.

Právě Spojené státy, především těžaři využívající metodu frakování, z obnovy profitují nejvíce. To by dle odhadu OPEC mělo vyústit v další nárůst americké produkce, a to o 200 tisíc až 540 tisíc barelů za den během letošního roku. Tento vývoj by tak mohl postupné snižování světových zásob o něco pozdržet.

Spojené státy se topí. Ovšem ne ve vodě ani v penězích

Dohoda o osekání těžby vznikla v listopadu minulého roku. Její trvání bylo nastaveno na dobu o ledna do června 2017 s tím, že skupina OPEC se zavázala ke snížení ropné produkce o 1,2 milionu barelů za den. S přidruženými nečlenskými zeměmi, včetně Ruska, to samé číslo dosahuje 1,8 milionu barelů. Únorový výsledek ukázal, že plnění dohody dosahuje zhruba 94 %.

Přesná data přímo od skupiny OPEC budou zveřejněna během dneška. Brent si aktuálně připisuje +0,52 % až na 56,52 USD/barel. WTI pak roste o +0,45 %, což odpovídá 53,64 USD.

Připravte se na růst cen ropy. Až o 20 procent

Newsletter