Švejkování: Vyšetřující Amerika & Neexistující obstrukce

Attorney General USA Jeff Sessions se jako gentleman vydal do jámy lvové, tedy svědčit před senátní komisí vyšetřující údajnou a sedm měsíců od zahájení vyšetřování stále neprokázanou kolizi Trumpova volebního týmu s Ruskem, a to jen několik dní po Jamesi Comeym. Jasně tím ukázal absurditu celé komedie. Jeho vystoupení nepostrádalo dramatické i téměř groteskní momenty v záplavě hnusné nejen ideologické nenávisti, která z demokratických členů komise jen prýštila.

Jejich verbální agresivitu i agresivitu postojů podtrhl nevinný hurvínkovský výraz Sessionse, který celé situace dokázal dobře využít také k obhájení vlastní cti. Jasně a hlasitě vyjádřil své rozhořčení nad tím, že jej člen komise Ron Wyden bezostyšně veřejně označuje za nečestného a nepravosti kryjícího muže, protože nemíní odhalit osobní komunikaci s prezidentem země. Ron Wyden nevinně rozhodně nevypadá ani nehovoří (výměna je k dispozici na Youtube) a ke svému jednání má zcela jistě pádné důvody. Umíme si jej živě představit ve Smrti stopařek…

Impeachment z toho asi nezaprší. Prezident Donald Trump utrpěl veřejným slyšením bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho jen menší mediální šrámy, stejně tak ale i definitivní potvrzení faktu, že žádné důkazy o kolizi nikdo neviděl, k žádné obstrukci spravedlnosti nedošlo a že prezident osobně nebyl vyšetřován, což Comey evidentně odmítal buď oznámit, nebo leaknout. Chvílemi to působilo dojmem, že tato informace byla jediná, která neunikla. Následující tiskovou konferenci v Bílém Domě měl místo Seana Spicera, o jehož odvolání se stále spekuluje, rovnou prezidentův osobní právník Marc Kasowitz, který vypadal stejně jako my docela vedle z toho, že si ex-šéf FBI sám zorganizuje únik informací důvěrné komunikace s prezidentem do médií a ještě o tom veřejně všem povykládá.

Slyšení Jamese Comeyho (odvolán 9. května 2017) před kongresovou komisí začalo stylově; žádost prezidenta USA o loajalitu označil demokratický senátor a místopředseda komise pro dohled nad tajnými službami Mark Warner za vyhrožování.

Ředitel FBI s chlapeckou tváří Mirka Dušína v mužném věku (špitá se o botoxu) upřímně a do detailu popisoval, jaké byly jeho pocity tváří v tvář prezidentovi nepříjemné (jako by se bál bubáka), na jednu otázku dokonce odpověděl v tom smyslu, že se setkání o samotě otevřeně nevzepřel, neboť se cítil trochu zbaběle. Takovéto pocity obvykle popisují oběti sexuálního harašení. Ve chvíli, kdy nám bývalého obávaného šéfa FBI začalo být líto, protože se bál zůstat sám s prezidentem, bylo jasné, že něco není v pořádku…

V noci po strašidelném setkání jej prý zničehožnic napadlo, že by měl „take a leak“, a cílevědomě si začal psát podrobné neoficiální osobní záznamy – na laptopu FBI. Kdyby sledoval Alexe Jonese jako my, věděl by, že cokoliv na počítači FBI je majetkem FBI, která si na autorská práva nehraje. Při psaní poznámek, dle vlastních slov za účelem vyprovokování Kongresu k vytvoření zvláštní vyšetřovací komise, se vyhýbal jakýmkoliv utajeným informacím, aby se tato „mema“ mohla dostat na veřejnost, a protože si to netroufal „leaknout“ sám, jeho poznámky novinářům ochotně předal jeho kamarád, profesor Kolumbijské univerzity. Co to přesně znamená, není úplně jasné, ale celá americká mediální sféra šla do vývrtky.

Nikdy dříve, například když jej dle jeho vlastních slov Loretta Lynchová instruovala, aby se o kriminálním vyšetřování e-mailů Hillary Clintonové vyjadřoval jako o „matter“ – věci, záležitosti – si podrobné poznámky nedělal a poslouchal jako hodinky. Vše prý bylo založeno na jeho „gut feeling“, že Donald Trump je lhář (redakčně zkráceno), protože o vedení FBI něco nehezkého zatweetoval. Ďábel se skrývá v detailu – zmíněný negativní tweet byl vypuštěn až den poté, co NYT Comeyho „Zápisky z bažiny“ zveřejnily, což hbitě vyčenichalo docela dost novinářů.

Comey měl také působivý proslov ke svým bývalým podřízeným („folks home“) a vůbec vypadal jako zosobněná nevinnost FBI. O ruském vměšování se do amerických prezidentských voleb prý nemá vůbec žádné pochybnosti a nikoho kupodivu nenapadlo se jej zeptat, jak to ví, když DNC (volební komise demokratů) jeho lidem prokázaně a opakovaně zakázala k hacknutým počítačům přístup. Evidentně zcela důvěřuje „čestnému pionýrskému“ soukromé společnosti Crowdstrike, jejíž šéf Dmitri Alperovitch sedí jako senior partner v Atlantic Council a jejíž peripetie jsme zde již dopodrobna rozepisovali.

Celý Comeyho přístup svědčí o tom, že nebyl muž na svém místě, a to i v případě, že mluvil pravdu.

Opět však vrátil na scénu, jakoby bezděky, setkání Loretty Lynchové a Billa Clintona na letišti ve Fénixu jen asi tři dny předtím, než jeho ženu a tehdejší prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou vyslýchala FBI (v sobotu a bez přísahy) po deseti měsících vyšetřování jejího nelegálního a nezabezpečeného serveru doma ve sklepě. Bavili se prý o golfu a vnoučatech. Toto setkání prý bylo pro jeho červencové rozhodnutí veřejně vystoupit klíčové.

Bill Still (renomovaný novinář – USA Today, The Saturday Evening Post, the Los Angeles Times Syndicate, OMNI magazine, 22 vydaných knih) cituje rovnou svůj „pilotní zdroj“. Historie Jamese Comeyho a Clintonových, píše bývalý kapitán Dave Bertrand, penzionovaný cargo pilot, sahá do roku 1996, kdy byl James Comey jmenován náměstkem zvláštního poradce senátní komise, vyšetřující Clintonovic aféru Whitewater. Komise shromáždila svědectví 250 lidí, kteří byli podvodnou realitní firmou poškozeni, a vyšetřovala tak dlouho, až její 800stránková závěrečná zpráva Clintonovi v podstatě očistila. Jednalo se o podvodný realitní projekt za dob jejich řádění v Arkansasu, který souvisí s milostí pro podvodného finančníka Marca Riche, jemuž Bill Clinton udělil poslední den svého prezidentování velmi kontroverzní milost. Comey vzápětí skončil na DOJ a nastoupil k Lockheed Martin, odkud organizoval finanční toky mezi Clinton Inc. a State Department. Za rok se rozloučil s šestimiliónovým padákem. Hrál také velmi významnou úlohu v žehlení obrovského skandálu banky HSBC, která celá léta vědomě prala peníze mexických drogových kartelů, saúdských bank financujících teror, organizovala ilegální přesuny íránských financí a dalších nepravostí a byla také velkým přispěvatelem Clintonových. Comey byl Obamou jmenován ředitelem FBI bez jakékoliv zkušenosti s vedením či tajnými službami v době, kdy Hillary Clintonová opouštěla ministerstvo zahraničí, kde prý z dob jejího působení chybí dvě miliardy dolarů.

Když začaly v průběhu kampaně pronikat zprávy o podezřelé povaze clintonovských elektronických domáckých instalací, postaral se o to, že se nakonec nic nevyšetřilo, přesně tak, jak se po něm chtělo. Musel zcela jistě vědět také o „fake dossier“ a realitě ohledně tzv. „ruského vměšování do prezidentských voleb“. Dave Bertrand popisuje krok za krokem, jak Comey chránil Clintonovi v průběhu loňských nepřehledných událostí, jejichž významem se budou zabývat generace budoucích historiků (alespoň doufejme).

Na závěr Comeyho slyšení zabodoval John McCain, který vypadal i působil jako Marťan po plastice a který svou nesrozumitelnou otázkou vyhodil z rovnováhy nejen Comeyho, ale celou komisi, diváky i analytiky, kteří se shodli na tom, že minimálně nebyl ve formě. On sám se to pokusil nakonec zlehčit naznačením, že trochu pařil, ale nějak mu to nevěříme…

Zajímavé je, že nikdo neví (nebo nepoví), kde se Comeyho „memos“ nacházejí fyzicky. V průběhu celého slyšení na to kupodivu ani jednou nepadla řeč a zdá se, že slovutný profesor dostal instrukce i se zněním poznámek pouze telefonicky. Že je telefonicky obdrželi i redaktoři NYT, kteří je bez ověřování publikovali, víme přímo od nich. S tím souvisí také Comeyho poznámka o „fake news“, zde nepravdivých informacích o probíhajících vyšetřováních, které tento slovutný deník publikuje a na které FBI ze zákona nemůže reagovat.

Chtělo by to nového Charlieho Chaplina, který by umělecky ztvárnil, jak se američtí politici, místo aby se starali o svou zemi, snaží dostat jeden druhého do vězení. Michael Moore jej bohužel nenahradí. Pro ty, kdo měli ještě nějaké iluze – celá pohádka o demokracii splaskla.

The Gateaway Pundit píše, že skupina National Security Agency „leakerů“, jinak nazývaných ShadowBrokers, oznámila, že od června otevírají měsíční předplatné dalších úniků dat z NSA a zájemci se mohou přihlásit do klubu odběratelů „Wine of the Month“ – Víno měsíce. Cena je 100 Zcash mincí, což je digitální měna jako bitcoin.

Dennis Montgomery je bývalý kontraktor tajných služeb a whistleblower, který žaluje Comeyho, FBI, CIA a další organizace tajných služeb kvůli ilegálnímu sledováni více než dvaceti milionů amerických občanů. Montgomery svá tvrzení prokázal předložením 47 hard disků  a 600 stránek dokumentů. Tento skandál extrémně medializované Comeyho slyšení (prý se na něj dívalo více lidé než na fotbal!), jež okupovalo americká korporátní média celý týden, úplně překrylo.

Novým šéfem bude jmenován FBI Christopher A. Wray, oznámil stylově tweetem prezident Donald Trump.

Zleva se již ozývá jen chroptění, levicoví intelektuálové se ocitli v pasti cirkularity a Breitbart prodává hrnky Covfefe.

Newsletter