Čína si začne hlídat miliardy, které na investicích mizí do zahraničí

Peking plánuje zpřísnit kontrolu nad čínskými společnostmi investujícími v zahraničí, aby tak zpomalil odliv kapitálu v době slábnoucího růstu domácí ekonomiky a nejistých hospodářských vyhlídek. Informuje o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Mimořádná pozornost by podle listu měla být věnována „extra velkým“ zahraničním akvizicím v hodnotě od deseti miliard dolarů (zhruba 255 miliard Kč) či realitním investicím přesahujícím miliardu dolarů. Přísnější kontrola se zaměří rovněž na firmy investující přes miliardu dolarů do zahraničních aktivit, které nesouvisejí s jejich hlavní činností.

Jan Hebnar: Trump je pro Čínu dobrý partner

Opatření podle listu podtrhují obavy Pekingu z odlivu kapitálu a oslabování měny. Přicházejí v době zvýšeného zájmu čínských společností o zahraniční akvizice. V období od ledna do září přímé zahraniční investice čínských podniků vzrostly o více než polovinu na 145,9 miliardy dolarů (3,7 bilionu Kč).

Čína vede v žádostech o patenty, poprvé jich měla přes milion

Čínské firmy si investicemi v zahraničí snaží zajistit potřebné technologie a odborné znalosti, a to většinou za souhlasu Pekingu. Čínská státní společnost ChemChina nyní například dokončuje převzetí švýcarského producenta pesticidů a osiv Syngenta, za něhož zaplatí 43 miliard dolarů (přes bilion Kč).

JPMorgan zaplatí kvůli korupci v Číně 264 milionů dolarů

Newsletter