Tampon tax: Daníme ženy za to, že jsou ženy

Nejen v dávné i nedávné historii, která je opředena duchem nerovnoprávnosti, ale ani v dnešní době neplatí, že ženy a muži jsou si rovni. Obrovské rozdíly v platech a v zastoupeních na důležitých pozicích v soukromém i veřejném sektoru jsou přitom jen špička ledovce. Prostřednictvím tzv. růžové daně (pink tax) jsou ženy postihovány za to, že se chtějí líbit, prostřednictvím tamponové daně (tampon tax) pak dokonce za to, že jsou vůbec ženy.

Tzv. tamponová daň nebo také „daň za menstruaci“ je koncept, který se snaží upozornit na fakt, že tampóny, vložky a další hygienické potřeby, které ženy potřebují v období menstruace, jsou obvykle daněny jako standardní zboží a nejsou osvobozeny od daně, případně nepodléhají snížené sazbě, jak je to v řadě zemí například u nezbytných léků.

Pink tax: Ženy berou méně a platí více

A právě k lékům je odpůrci – nebo spíše odpůrkyně – tamponové daně často připodobňují; jde o něco, bez čeho se žena zkrátka neobejde. V jejich očích je tamponová daň jedním z mnoha aspektů nerovnosti mezi pohlavími. Menstruaci prožívají pouze ženy a mají s ní spojené celkem vysoké náklady. Jak uvádí server Mirror, pokud počítáme, že žena menstruuje přibližně 450 krát za život, průměrnou Britku vyjde menstruace za celý život zhruba na 18 450 liber (v přepočtu asi 538 tisíc Kč). Jsou zde zahrnuty jak náklady na hygienické potřeby a na spodní prádlo, tak i náklady bolesti.

Jak informoval server BBC, v USA již osvobodilo dámské hygienické potřeby od daně 13 z 50 států, dalších 15 států pak minulý rok zahájilo, co se týče změn legislativy v souvislosti s tímto tématem, vážnou debatu. Tampónová daň byla zrušena také v Kanadě. V převážné většině se jedná o výsledek aktivity různých hnutí, které usilují o rovnoprávnost mezi pohlavími. Velký rozruch vzbuzuje téma například v Austrálii, ta se však tamponovou daň zatím rozhodla ponechat ve standardní výši.

 

Evropa v tomto ohledu zaostává, nulovou daň na tampony a vložky má zatím pouze Irsko. Nicméně i zde slaví feministická hnutí úspěchy, byť pouze částečné. Po řadě online peticí si snížení sazby DPH na tyto produkty z 20 % na 5,5 % již koncem roku 2015 odhlasovala Francie, ve Velké Británii pak krátce poté došlo ke snížení sazby na 5 %. Snížená sazba ve výši 10 % existuje ve Španělsku a na Slovensku. V ostatních evropských zemích včetně České republiky se však na dámské hygienické potřeby vztahuje standardní sazba DPH, často jde tedy o sazbu přesahující 20 %. Naproti tomu v žádném státě USA nepřesahuje daň na tampony a vložky 8 %.

V Evropské unii je situace nicméně o něco složitější, jelikož zde existuje úsilí o harmonizaci nepřímých daní. Minimální snížená sazba DPH je v EU stanovena na 5 %, přičemž evropská legislativa vymezuje zboží, na které může být uplatněna (sem patří i hygienické potřeby). Výjimku z těchto pravidel má pouze jediná členská země, a to právě zmiňované Irsko. Úplné osvobození dámských hygienických potřeb od DPH by tak musela povolit samotná EU, která se již touto možností zabývá.

Ekonomie diskriminace: Krása vs. ošklivost

Newsletter