Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Muž, jehož slova rozhýbala trhy, se rozhodl mlčet

Po dobu více jak dvaceti let se ropní investoři soustředili vždy na slova jednoho člověka. Pouze ten totiž dokázal svými komentáři rozhýbat nejen ropné trhy, ale rovněž i ty devizové a akciové. Tomu je však konec. Onen muž se totiž rozhodl mlčet.

Ali bin Ibrahim Al-Naimi působil po dobu 21 let jako ministr energetiky Saúdské Arábie, což z něj v podstatě dělalo nejvýznamnější postavu v rámci skupiny OPEC. Od roku 1995, kdy byl na ministerský post jmenován, až do konce své úřednické éry, který je datován k závěru 2016, byla ropa v podstatě jeho životem. Teď se dle vlastních slov, která zazněla na singapurské konferenci, kde představil svou knihu „Out of the Desert: My Journey From Nomadic Beduin to the Heart of Global Oil“, chce posunout.

„Co se týče ropy a ropných cen, chci to všechno hodit za hlavu,“ přepisuje agentura Bloomberg Al-Naimiho slova. Pokud byste však čekali, že se bývalý ministr chystá do důchodu, jste vedle. „Teď mě mnohem více než ropa zajímá solární energie a výroba solárních panelů. Pokud mi v této oblasti dokážete pomoci, je to jen dobře,“ dodal.

Miliarda barelů připravena k akci. Porostou s ropou i zisky fondů?

Ropný guru a jeho transformace k soláru

Al-Naimi je znám především jako architekt strategie OPEC z roku 2014, která vyvolala propastný pád cen ropy až pod hranici 30 dolarů za barel. Pod vahou americké konkurence využívající k těžbě metodu frakování se ropný kartel rozhodl trh doslova zaplavit dodávkami černého zlata a tím eliminovat především své protějšky ze Spojených států. A povedlo se, američtí těžaři vinou propadu ropy na více jak desetiletá minima začali hromadně končit svou činnost.

S Al-Naimiho odchodem z ministerského úřadu přišla i změna této politiky. Pod taktovkou jeho nástupce, kterým je Khalid Al-Fálih, se kartel rozhodl nastolit na ropném trhu novou rovnováhu, jež má být docílena spoluprací v podobě osekávání těžby členů i vybraných nečlenů OPEC. Cílem je snížit denní produkci kartelu o 1,2 milionů barelů, což se dle informací Mezinárodní agentury pro energii daří ze zhruba 90 %.

Možná i proto se Al-Naimi rozhodl hodit ropu za hlavu a soustředit se na výrobu energie budoucnosti. Jeho přesun směrem k soláru není možná ani tak překvapivý, pokud vezmeme v potaz fakt, že sama Saúdská Arábie se začíná odklánět od tradičních energetických zdrojů směrem k těm obnovitelným. Arabská země má v plánu na tento proces transformace vynaložit zhruba 50 miliard dolarů. Obdobně je na tom i OPEC, který chce do roku 2023 vyrábět cca 10 gigawatthodin právě z obnovitelných zdrojů, jako je solár či vítr.

Sliby vs. skutečnost: OPEC jako těžká slibotechna?

Od pasáčka ke klíčové postavě ropného průmyslu

Al-Naimiho cesta ke klíčové postavě světového trhu s ropou byla poměrně zdlouhavá.

Jeho rodina byla součástí nomádského kmene, tudíž se v mládí živil jako pasáček jehňat. Zlom přišel až tehdy, kdy se mu podařilo získat místo ve společnosti Arabian American Oil (předchůdce Saudi Aramco), kde působil jako pomocná kancelářská síla. Po smrti svého staršího bratra se Al-Naimi dostal ke studiu na Lehighské a Stanfordské univerzitě. Po studiích se vrátil zpět do již působící Saudi Aramco, kde se vypracoval až na absolutní vrchol, kterým je post ministra pro energetiku.

V rámci své knihy bývalý ministr potvrzuje, že jediným řešením, jak dosáhnout nové rovnováhy na trhu, je těžba bez limitů. Podle něj je nutné, aby nabídka, poptávka a ceny mohly volně pracovat bez vnějších zásahů.

Pravdou však je, že k ropným otázkám se už Al-Naimi pravděpodobně vyjadřovat nechce. Potvrdil to sám na zmiňované singapurské konferenci, kde mu byla položena otázka ohledně aktuální politiky OPECu doplněná o dotaz, zda se podle něj Rusko bude i nadále držet společné strategie. V tu chvíli se bývalý ministr na moment odmlčel, poté se omluvil a opustil celou akci bez jakýchkoliv dalších komentářů.

Ropa v plusu. OPEC spolupracuje, vyhlídky poptávky příznivé

Newsletter