FinTech Daily: Microsoft se omlouvá, crowdfunding expanduje

Microsoft se omlouvá za dezinformaci. Londýnský crowdfunding umožní investice do IPO. Deutsche Bank jako první zahraniční banka rozjíždí mezibankovní platformu s čínskou bankou a korporací.

Microsoft se omlouvá. Bitcoin stále ve hře

Na začátku týdne obletěla svět zpráva o tom, že společnost Microsoft přestala přijímat platby pomocí bitcoinu. Pokud jste během víkendu a pondělí pokoušeli v rámci Microsoft Store platit prostřednictvím digitální měny, dočkali jste se nemilého výsledku „Microsoft Store doesn‘t accept Bitcoin“.

To však již dnes neplatí. Společnost vydala zprávu o tom, že bitcoinové platby, potažmo dodatečné vklady, stále akceptuje.

 „I nadále podporujeme bitcoin jakožto jeden z možných platebních prostředků v rámci Windows a Xbox obchodů. Omlouváme se za nepřesné informace, které byly neúmyslně zveřejněny na síti Microsoft,“ uvedla situaci na pravou míru oficiální zpráva společnosti.

Dosud není jasné, jaká chyba stála za celým „výpadkem“. Vyjádření tak každopádně dementovalo veškeré spekulace o možném odklonu firmy s emblémem „oken“ od světově populární digitální měny.

Londýnský crowdfunding expanduje na burzu

Crowdfundingová platforma SyndicateRoom získala oficiální přístup na londýnskou burzu. Povolení ji jako první britské firmě tohoto typu udělil britský Úřad pro finanční etiku (Financial Conduct Authority). Díky němu mohou investoři prostřednictvím platformy investovat do primárních akcií společností, tzv. IPO, vstupujících nově na London Stock Exchange.

IPO jakožto investiční příležitosti jsou „otevřené“, ovšem obvykle se na nich podílejí především velcí investoři, kteří navíc dostávají mnohem lepší ceny, než je tomu u veřejně obchodovaných titulů. Člověk, který by chtěl sehnat brokera s tím, aby mu umožnil nakoupit „čerstvé“ akcie například pouze za tisíc liber by pravděpodobně neuspěl. Takto miniaturní objem je totiž v případě IPO z hlediska nákladů naprosto nedostačující.

Možnost investovat prostřednictvím crowdfundingové platformy tak umožňuje malým investorům podílet se na transakcích s těmi největšími subjekty, jako jsou investiční společnosti, venture capital a další. Celý investiční proces proběhne tak, že firma dá dohromady jeden velký pokyn k nákupu, který se bude skládat z jednotlivých investorů a jejich zainvestovaných objemů, díky čemuž se znatelně zredukují náklady celé objednávky. SyndicateRoom se pak chystá zaměřit především na ty IPO, které mají velké subjekty nejvíce v oblibě. To zahrnuje například sektor zdravotnictví, strojírenství či průmysl.

Deutsche Bank a Bank of China rozjíždí hostitelskou platformu

Německá Deutsche Bank a čínská Bank of China rozjíždí speciální hostitelskou platformu, které je napojená na poskytování finančních služeb společnosti Bosch China. Německá banka se tak stala historicky prvním subjektem, který získal napojení na čínský finanční dům a korporaci prostřednictvím tohoto typu platformy.

Celý projekt byl vytvořen s cílem dosažení co největšího  uspokojení finančních potřeb společnosti Bosch, jejíž finanční napojení zahrnuje oba bankovní subjekty. Ty budou moci pomocí mezibankovní platformy komunikovat mnohem snáze a rychleji v podstatě ve všech směrech vzájemné kooperace, od správy účtů až po směnu a následnou platbu do zahraničí.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter