Kdo zachrání Blízký východ? Doufejme, že startupy

V regionu, kde stále zuří boje například v Sýrii, Jemenu a částech Iráku, se nalézají i oázy klidu. Tam se shromažďují ty nejlepší „mozky“ a vytvářejí nové startupy, které mají postavit na nohy jak Severní Afriku, tak i Blízký východ. Popis toho, jak se tato snaha daří, přinesl Philippe Le Houérou pro World Economic Forum.

Optimismus v tzv. Řeckém kampusu je prý doslova hmatatelný. Startupy z tohoto hubu by měly brzy začít přispívat k vyšší zaměstnanosti, produktivitě a ekonomickému růstu. Nové firmy představují nové produkty, které vytvářejí nové trhy. Výsledkem by mělo být velké posílení pro rozvoj soukromého sektoru v regionu Blízkého východu.

Několik nových projektů už dosáhlo velkého úspěchu. Jedním z nich je Souq, e-commerce prodejce ze Spojených arabských emirátů, kterého v březnu tohoto roku koupil Amazon. Souq výrazně pomohl rozběhnout e-commerce revoluci v regionu, stejně tak podpořil i přeshraniční dodávky zboží.

Nigérie, retail banking a FinTech, Zn: 92 %

Další úspěšnou firmou je egyptská Fawry. Ta vyvinula elektronický platební systém, který „osvobodil“ spotřebitele a firmy od používání mnohdy nepraktické hotovosti. V současnosti systém zaznamenává jeden a půl milionu plateb denně, přičemž podle dat WEF ho používá více jak 20 milionů Egypťanů.

Největším pozitivním dopadem těchto startupů může být snížení celkové nezaměstnanosti. Jeden ze tří mladých lidí v regionu je totiž nezaměstnaný. Ti co mají štěstí a jsou zaměstnaní, tak většinou pracují pro státní sektor. V Egyptě, Iráku, Jordánsku a Tunisku je to případ 60-80 procent všech zaměstnaných.

Problémem je i nedostatek kapitálu. Malé a střední firmy, které tvoří 90 procent všech v regionu, jsou schopny dostat pouze osm procent celkových bankovních půjček. Na mnohé z nich se tak ve výsledku nedostane.

Švejkování: Syrské bouchnutí do stolu

Jak lze začínajícím firmám pomoci? Le Houérou uvedl tři nejdůležitější body. Prvním je reforma zákona o bankrotu. Současný systém totiž při této situaci představuje pro věřitele příliš velké riziko a ti se proto mnohým startupům bojí peníze půjčit. Druhým je změna přísných pravidel pro zaměstnance a zaměstnavatele. Posledním je lepší ochrana duševního vlastnictví, tedy lepší systém patentů a vlastnických práv.

Brána pro úspěšné startupy na Blízkém východě a Severní Africe pak bude otevřena.

 

Newsletter