Jak italské referendum dopadne na českou ekonomiku

Výsledek italského referenda se české ekonomiky může přímo dotknout dvěma hlavními způsoby. Zaprvé, pod opětovným tlakem se ocitají problematické italské banky. Zřejmě nejohroženější z nich, Monte dei Paschi di Siena, je v procesu navyšování kapitálu v objemu pěti miliard eur.

Výsledek referenda může vést k citelné ztrátě důvěry globálních investorů v italská aktiva, což by se projevilo propadem ceny italských dluhopisů a zvýšením jejich výnosů, stejně jako ztížením situace tamních bank, jejichž akcií by se investoři houfně zbavovali, včetně i v České Republice působícího ústavu UniCredit. UniCredit, italská bankovní jednička, je v procesu navyšování kapitálu v objemu 13 miliard eur. UniCredit je však ve stabilnější pozici než Monte dei Paschi di Siena, v jejímž případě je i pravděpodobnost pondělního runu klientů na tuto banku nepoměrně vyšší.

Panika z referenda? Na italské frontě klid

Druhým způsobem, jak může výsledek ovlivnit českou ekonomiku, je prostřednictvím kursu eura. Jednotná měna v reakci na výsledek referenda oslabila na dvacetiměsíční minimum vůči dolaru. Tlaky jsou patrné i na vzájemném kursu eura a koruny, která vůči jednotné měně v důsledku referenda posiluje. Zdá se však, že může jít o obvyklou reakci investorů, kdy v reakci na klíčovou událost bezprostředně reagují přehnaně, a kurs koruny tak jen krátkodobě „přestřeluje“.

Pokud by reakce trhů nebyla jen takto krátkodobého rázu, tlak na oslabování eura přidělá vrásky na čele představitelů bankovní rady České národní banky, kteří by museli vydávat dodatečné prostředky na obranu kurzového závazku, jejž v rámci probíhajícího intervenčního režimu udržují. V takovém případě ale zároveň lze očekávat silnější reakci Evropské centrální banky – má řádné měnověpolitické zasedání 8. prosince – na situaci v Itálii, zejména tamním bankovním sektoru, která by současně vedla k opětovnému získání důvěry investorů v euro.

Zaměřeno na Itálii: Referendum a banky – záchrana, či katastrofa?

Sečteno, podtrženo, výsledek referenda by se v nejpravděpodobnějším scénáři české ekonomiky jakkoli výrazněji dotknout neměl. Vyloučit však zatím nelze krizové scénáře, s pravděpodobností realizace výrazně nižší než 50 procent, které by se pocítila zejména Česká národní banka, neboť by musela aktivněji intervenovat na devizových trzích a bedlivěji monitorovat stav ústavu UniCredit ČR a SR.

Newsletter