Co se skrývá pod maskou amerických společností?

Americký korporátní sektor patří k těm nejsledovanějším. Ať už je to z důvodu, že většina největších veřejně obchodovaných firem pochází právě z USA, či proto, že si tato oblast dlouhodobě procházela recesí zisků. Pravdou je, že pozornost investorů by se měla nově upírat na další oblast, kterou si však společnosti k dobru zrovna nezapíšou. Prozatím se v tomto směru hovořilo především o Číně, avšak teď přichází na řadu Spojené státy. Co se tedy skrývá pod maskou amerických firem? Rapidně rostoucí dluh.

Zadlužení má dvě tváře. Na jednu stranu může být symbolem nastartování ekonomického růstu, na druhou pak jeho katem, jako tomu například bylo při poslední finanční krizi. Hranice mezi oběma tvářemi je velice tenká, přičemž Andrew Chang a David Tesher, oba ze společnosti S&P Global Ratings, se obávají, že pozvolna začíná převládat ta špatná „strana“.

„Nerovnováha mezi hotovostí a nesplaceným dluhem se v tu samou dobu, jako jsme ji reportovali minulý rok, ukázala ještě horší,“ přepisuje slova úvěrových analytiků server Business Insider. „Objem nesplacených závazků se v roce 2015 zvýšil na 50násobek hotovosti. Celková suma dluhu tak vzrostla o zhruba 850 miliard dolarů, což dohromady čítá 6,6 bilionů dolarů jen za minulý rok. Hotovost pak vzrostla sotva o 1 %, tedy o něco málo kolem 17 miliard USD.“

Analytici sice uznávají, že celková likvidita 2000 sledovaných firem vzrostla na rekordních 1,84 bilionů dolarů, ovšem ve srovnání s dluhem jde stále o naprosto zanedbatelné číslo. „Taková maska prostě nestačí na zakrytí rapidně se zvyšujícího dluhu,“ míní Chang a Tesher.

Pokud bychom z analýzy odstranili 25 firem s nejvyšším objemem volné likvidity, dostali bychom se na navýšení dluhu za rok 2015 o 730 miliard dolarů, zatímco hotovost by v tomto případě klesla (!), a to o 40 miliard dolarů.

Faktem je, že volná likvidita není jediným způsobem, jak lze splácet dluhy. Pokud je potřeba, firmy mohou rozprodat aktiva, případně se refinancovat dalším dluhem. Ovšem oba ty to případy jsou v očích investorů vnímány převážně negativně. V rámci hodnocení společností a jejich schopnosti splácet dluhy je klíčovým ukazatelem podíl hotovosti na celkovém dluhu, který se však za minulý rok u sledovaných firem výrazně zhoršil.

„Vzhledem k tomu, jak moc se v posledních letech zvýšila úroveň emisí spekulativních dluhových instrumentů, je možné, že se v dohledné době dočkáme mohutné vlny defaultů. Ta by mohla být navíc podpořena dalším zpomalením čínské ekonomiky, nízkými cenami komodit a celkově zhoršující se kvalitou nesplacených firemních závazků,“ předvídají analytici.

Jak se Spojené státy do této situace dostaly? Hlavním „viníkem“ jsou sami investoři. V situaci nulových výnosů je honba za ziskem donutila zaměřit se na rizikovější aktiva, což zahrnuje i firemní dluhopisy. Americké korporace se tak v této oblast začaly hojně angažovat, přičemž podle některých bude výsledkem tohoto posunu směrem od bankovních úvěrů nafouknutí spekulativní bubliny na dluhopisových trzích.

Newsletter