Padající trhy? Osm pravidel, jak odhadnout dno a chytit býka

I když akciové indexy v současné době trhají rekordy, z názorů řady ekonomů se zdá, že situace se může velmi rychle obrátit. A co si pak mají investoři počít? Jak ve svém článku na The Irrelevant Investor upozorňuje Michael Batnick, ani ti nejúspěšnější investoři neumí úplně trefit vrchol a stejně tak přesně netrefí ani dno. Existuje však pár pravidel, které se vám na býčím trhu určitě budou hodit.

Netrefujte dno

Základní věcí, kterou by si měl každý investor uvědomit, je, že přechytračit trh je velmi těžké. Ovládají ho totiž iracionální síly, jejichž směr je často složité predikovat. A tedy i když je cena šíleně vysoká, klidně může ještě růst. A stejně to platí i obráceně, po šíleném propadu může snadno přijít další – ještě šílenější – propad.

Nespěchejte

Známá investiční poučka sice praví „kup levně, prodej draze“, to však neznamená, že po prvním jednodenním výraznějším poklesu byste měli začít nakupovat jako zběsilí. Takové poklesy často spouští mechanismus zpětné vazby, kdy se investoři mohou začít obávat, že k onomu poklesu byl nějaký vážnější důvod, a začít prodávat, čím vyvolají další pokles.

Do čeho investovat, když analytici věští recesi? Tohle se osvědčilo

Chyťte růstový trend

Když nemáte spěchat, tak na co tedy máte čekat? Nemůžete sice přesně trefit dno, ale můžete docela dost pravděpodobně chytit růstový trend. Ten obvykle poznáte tak, že trh uzavře na vyšším lokálním dnu. To naznačuje, že předchozí dno bylo konečné a začíná růstový trend.

Stabilní dlouhodobější průměry

Pokud patříte k více rizikově averzním investorům a chcete si být opravdu jistí, že se akcie dále nebudou propadat, počkejte si na to, až se stabilizují dlouhodobé klouzavé průměry. Sice tak nenakoupíte za úplně nejnižší ceny, ale budete mít vyšší jistotu, že neproděláte.

Stanovte stopku

U rizikových obchodů platí, že byste do nich měli dát jen tolik, kolik si můžete dovolit ztratit. A obchodování na býčím trhu je taková trochu hra s ohněm. Proto byste si měli stanovit nějaký maximální limit ztráty, který nechcete překročit, a přiblížení k němu brát jako varovné znamení, že byste měli trh opustit a dát si pauzu.

 

Co je malé, to je hezké

Při obchodování byste neměli mít velké oči a naopak se snažit obchodovat s malou částí kapitálu. Jak trefně podotýká Batnick, počítejte s tím, že ten, kdo nakoupil těsně před vámi, měl pravdu, ale vy už jí mít nemusíte. Proto byste měli dělat malé obchody a nakupovat postupně.

Buďte trpěliví

U obchodování platí, že čím delší časový horizont uvažujete, tím více se prosazuje určitý trend a tím méně vás musí trápit krátkodobé výkyvy. Když se cena titulu zhroutí na polovinu, na svou původní hodnotu (pokud je ovšem důvod k tomu, aby se tam vrátila) se těžko dostane za dva týdny, ale spíše za pár měsíců.

Nevytahujte se

Obchodování samo o sobě je dost emocionální záležitostí, a tak budete mít co dělat, abyste se vypořádali se svými vlastními emocemi. Pocit, že vás někdo sleduje a hodnotí vaše úsilí, vám tedy ke klidu dvakrát nepomůže.

Jak investovat do akcií? Tři strategie s jasným návodem

Newsletter