Erdogan slaví. Budou mít Turci nového sultána?

AKTUALIZOVÁNO – V tureckém referendu dnes zvítězili zastánci změn ústavy. Opozice ale výsledky zpochybnila. Pravomoci prezidenta tak budou výrazně posíleny. Stane se Recep Tayyip Erdogan novým sultánem?

Referenda se zúčastnilo 84 procent lidí. Pro změny v ústavě se vyslovilo 51,3 procenta Turků, uvedla po sečtení 99 procent hlasů tamní agentura Anadolu. Odpůrci změn zvítězili ve třech největších tureckých městech – Istanbulu, Ankaře a Izmiru.

V Turecku dnes mohlo hlasovat 55,3 milionu voličů. Svůj hlas už ale dříve mohly odevzdat zhruba na tři miliony Turků, kteří žijí v zahraničí. V Německu změny ústavy podpořilo 63 procent tureckých voličů.

„Byla otevřena nová stránka naší demokratické historie. Jsme všichni bratři, jedno tělo, jeden národ,“ uvedl v reakci na výsledek referenda premiér Binali Yıldırım, který je klíčovým spojencem Erdogana. „Tento výsledek nemá poražené,“ dodal.

Republika v Turecku byla založena Kemalem Atatürkem v roce 1923, tehdy zanikla Osmanská říše. Atatürk zemi sekularizoval a zavedl reformy s dalekosáhlými důsledky.

Turecko se i přesto potýkalo s ekonomickými a politickými problémy, zejména pak v druhé polovině 20. století. V Turecku žije 11 až 14 milionů Kurdů. Vztah vlády k této národnostní menšině dosud není zcela vyřešen. 

 

Newsletter