Na S&P se děje něco, co tu 20 let nebylo

Na akciových trzích je už několik měsíců klid. Vlastně je tomu tak už několik let. Index S&P 500 neklesl pod úroveň 1810 bodů nebo nevystoupal nad hranici 2135 bodů od února 2014. Nedostatek aktivity v posledních dnech je ale patrný. Za zmínku stojí například fakt, že v pondělí byl na S&P 500 ETF nejnižší objem obchodů za rok. A podle Jonathana Krinského, technického analytika firmy MKM Partners, jsou Bollingerova pásma nyní v nejužším rozpětí za více než 20 let, napsal CNBC.com.

Bollingerova pásma jsou jednou z metod technické analýzy cenných papírů. Umožňují vizualizovat volatilitu a relativní cenovou úroveň v určitém období. Bollingerovo pásmo indikuje, kdy je cenný papír relativně drahý nebo levný vzhledem k situaci na trhu. Tyto informace společně s dalšími technickými indikátory mohou sloužit jako podklad pro nákupní nebo prodejní rozhodnutí.

 

 

Vzhledem k tomu, že volatilita na měsíční bázi strmě klesá a na trhu se obchoduje v souladu s nedávnými průměrnými cenami, mají tato pásma nyní rozpětí 12 procent. To je nejužší rozpětí, které měly od roku 1995. Kromě let 1994-1995 a současnosti byla další tři podobná období, a to v letech 1977, 1960 a 1948.

Historické reakce na tyto podmínky jsou smíšené. Když ale taková situace nastala před zhruba 20 lety, byl index S&P 500 během roku silnější o 23 procent. Co může současný stav Bollingerových pásem vypovídat je jakýsi pocit vágní nejistoty a neklidu, který se šíří mezi investory.

Průzkum Americké asociace samostatných investorů ukázal, že neutrální nálada mezi investory byla nad 40 procenty po deset týdnů v řadě. Neutralita byla nad svým historickým průměrem, který činí 31 procent, po dobu 68 týdnů z posledních 72 týdnů.

Zatímco trh má vždy dostatek „neznámých“, s nimiž se potýká, následující měsíc by mohly dost napovědět dvě klíčové události. Jednou z nich je hlasování Britů o setrvání země v Evropské Unii, které se koná 23. června. Následující týden bude americká centrální banka (Fed) jednat o měnové politice. Investoři na Wall Street se podle analytiků smiřují s tím, že Fed zvýší základní úrokovou sazbu dříve, než se donedávna čekalo. Analytik Oppenheimer Ari Wald poukázal na to, že akcie mají v roce po prvním zvýšení sazeb spíše tendenci stoupat, než klesat.

 

Newsletter